"Błogosławieństwo ziemi" Visjoner Teater

Isak og Inger web 24 sierpnia na deskach naszego teatru wystąpił norweski teatr Visjoner Teater ze spektaklem pt. "Błogosławieństwo ziemi" (norw. "Markens grøde") na podstawie wybitnego dzieła Knuta Hamsuna, za który autor dostał nagrodę Nobla w 1920 roku. Spektakl powstał z myślą o wystawianiu go w stodołach. W latach 2006 - 2015 zobaczyło go około 25 000 widzów w stodołach na terenie całej Norwegii, często w bardzo odległych jej zakątkach.

Adaptacja i reżyseria Yngve Sundvora kładzie nacisk na proste wartości takie jak skromność - trzeba zasiać nasiona, zanim będzie można zbierać plony i napełniać stodołę. Ta metafora odnosi się też do wspólnego życia obojga bohaterów, Isaka i Inger, ich miłości do siebie nawzajem, nad którą stale trzeba czuwać, wiedząc, że nic nie rośnie, jeśli nie zainwestuje się w to czasu i wysiłku.

"Błogosławieństwo ziemi", arcydzieło norweskiej literatury, to opowieść o pionierskim Isaku, poszukującym własnego kraju na północy, i kobiecie Inger, idącej ku niemu przez góry. Razem tworzą życie, budując gospodarstwo i rodzinę Sellanrå. Na okładce polskiego wydania czytamy: "Ten niezwykły poemat prozą, wyrażający zachwyt dla tajemnic życia i natury, wyrósł z poczucia zagrożenia cywilizacją i wydarzeniami historycznymi. Mimo to jest dziełem pełnym optymizmu i nadziei: ucieczki od poczucia bezsensu i zwątpienia Hamsun radzi szukać w powrocie do korzeni człowieczeństwa, w odkrywaniu wciąż na nowo łączności z prawami przyrody i całym wszechświatem. Organiczne zespolenie z absolutem nadaje surowym i prostym bohaterom powieści wymiar poetycki i uniwersalny" (Świat Literacki 2005). 

Visjoner%20Teater%20w%20domu_m.JPGChoć jako widzowie nie mogliśmy docenić piękna języka Knuta Hamsuna, poczuliśmy piękno i moc tej powieści dzięki wspaniałym kreacjom Juni Dahr i Garda Eidsvolda. A we wspólnej kolacji wzięli też udział artyści wizualni i społeczni z Indii, Kanady, Indonezjii, którzy przyjechali do nas na spektakl i rozmowy o naszych działaniach, a także polska pianistka Basia Drążkowska, która prezentowała swój performens dwa tygodnie wcześniej.

 

Aktorzy:  Gard B. Eidsvold oraz Juni Dahr
Adaptacja i reżyseria:  Yngve Sundvor
Muzyka:  Lars Horntveth i Tore Brunborg
Producent: Marianne Roland
Światła: Frank Tangen

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 65 gości