Plakat dla Puszczy

IMG 0082Problem ochrony zagrożonych gatunków takich jak wilki czy żubry, dyskusje wokół kornika drukarza, kwestia myślistwa czy wreszcie sprawa zwiększonej wycinki drzewostanu to tematy prac na wystawie poświęconej Puszczy Białowieskiej, którą przygotowali studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którą 1 lipca w towarzystwie twórców prac i opiekunki artystycznej wystawy Moniki Chrabąszcz- Tarkowskiej otworzył Tomasz Samojlik, naukowiec w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, autor i ilustrator książek dla dzieci poświęconych Puszczy.

Wystawa prezentowana jest na zewnątrz Teatru w Teremiskach do końca lipca.

Prace są różnorodne pod względem formalnym – część twórców posługuje się językiem ilustracji lub komiksu, inni wykorzystują fotografie, mamy też lapidarne wypowiedzi oparte na prostych, szablonowych kształtach. Ciekawe są zabawy z konwencją poprzez nawiązania do plakatu filmowego czy cyrkowego, inspirowane Polską Szkołą Plakatu. Znajdziemy też przykład dowcipnego wykorzystania języka wizualnego reklamy znanej szwedzkiej firmy meblarskiej.

Wystawa PLAKAT DLA PUSZCZY prezentuje prace które powstały w Pracowni Komunikacji Wizualnej, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017. „Puszcza Białowieska” to hasło rzucone przez prowadzącą, temat zarysowany dość pobieżnie, z naciskiem na dowolną twórczą interpretację. Dotąd, dla większości studentów jedynym dobrze znanym tego typu obszarem była, poprzecinana asfaltowymi alejkami, podkrakowska Puszcza Niepołomicka o której już Simona Kossak pisała, że do Białowieskiej ma się jak kundel wiejski do wilka, albo krowa do żubra...

Studenci na własną rękę badali zagadnienie i decydowali, czy podejmą się kwestii budzącej gorące dyskusje jaką jest wzmożona w ostatnim roku wycinka drzew, czy skupią się na unikatowym charakterze tego obszaru, na jego historii czy też ochronie gatunkowej tamtejszej fauny i flory.

To od poszczególnych osób zależało w jaki sposób odniosą się do tematu – jaki kształt przybierze ich artystyczna wypowiedź. Powstały prace różnorodne w formie i treści – począwszy od gry karcianej i serii infografik poprzez obiekt rzeźbiarski o przeznaczeniu edukacyjn ym – w postaci przeskalowanych grzybów wykonanych z papieru, kończąc na licznych plakatach. Najwięcej osób, aby zademonstrować swoje podejście do tematu, wybrało plakat społeczny – dziedzinę trudną i wymagającą, z samej swojej natury dość kontrowersyjną i zaangażowaną, budzącą żywe emocje wśród odbiorców.

Różnorodność tematyczna oraz rozmaitość użytych środków wyrazu które widzimy na wystawie, wskazuje na bogactwo wątków i wielowymiarowość omawianej materii, sugeruje szerszy kontekst przyrodniczy i kulturowy. To głos młodego pokolenia, które czuje potrzebę wyrażenia swojej opinii w sposób indywidualny i odrębny, zgodny z własną wrażliwością i przekonaniami, głos zamanifestowany w formie plakatu dla puszczy – odległej geograficznie a jednak bliskiej.

 

AUTORZY: Kamil Kukułka, Aleksandra Kwater, Joanna Ledworuch, Łukasz Leśniak, Agnieszka Pałuk, Kinga Piwińska,
Mateusz Saks-Dąbkowski, Edhar Shvets, Dominika Spytek, Jagoda Stasiak, Karolina Tenerowicz, Szymon Zakrzewski

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Monika Chrabąszcz-Tarkowska

WSPÓŁPRACA: Tomasz Samojlik

ORGANIZTORZY: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Miejsce wystawy: Teatr w Teremiskach, Teremiski 30, koło Białowieży. Wstęp wolny.

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 53 gości