Menu witryny
9. Spotkania Teatralne w Teremiskach
Historia inspirowana „Pachnidłem” Suskinda pokazana w technice pantomimy przez Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze w Teremiskach podczas 9. Spotkań Teatralnych zrobiła na stłoczonej do granic możliwości publiczności ogromne wrażenie. Brawom nie było końca. Młodzi aktorzy przeistaczali się z postaci w postać, zarówno w wyrazie gry aktorskiej, zmieniając charakter postaci, jak i fizycznie w niewidzialny i niesłyszalny sposób zmieniając charakteryzację za parawanami, które jednocześnie animowali. Zabawny stary mistrz perfumiarski, zadufany w sobie, śmieszny pan Jacobson, którego czas świetności przeminął (w tej roli Paweł Kulesza), kontrastował z Frollem, włóczęgą obdarzonym cudownym zmysłem zapachu, który budził grozę zwłaszcza najmłodszych widzów, nawet w scenach komicznych. W tej roli mogliśmy zobaczyć Bartłomieja Ostapczuka, który dał mistrzowski popis znajdowania wyrazu dla każdego ruchu i emocji w każdym milimetrze swojego ciała, a którego apogeum przypada na ostatnią scenę, gdy aktor sprawia wrażenie, że unosi się nad ziemią. Poruszający spektakl reżyserował, obecny na sali i wywołany do oklasków, Lionel Menard, uczeń najsłynniejszego przedstawiciela pantomimy na świecie - Marcela Marceau.
Nie mniej porywający był występ Teatru Chorea, technicznie plasujący się na przeciwległym do pantomimy biegunie, bowiem zbudowany przede wszystkim na głosie. Zespół, który gościliśmy już na naszej scenie podczas 10-lecia Teatru, zaprezentował performens muzyczny „Rytm języka”, który jest kontynuacją muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego, kompozytora wszystkich utworów. Zespół śpiewał na niezliczoną ilość głosów i grał na swoich ciałach tupiąc, klaszcząc, uderzając poszczególne jego elementy. Usłyszeliśmy utwory w różnych językach z wielu odległych zakątków świata i różnych epok: m.in. perski temperament, turecki orient, akadyjską tajemnicę, starogrecki patos, elficką magię i polską poezję i oraz piosenki, jak powiedział kompozytor, samodzielnie "zmyślone". Tomek Krzyżanowski jest autorem muzyki i aranżacji do wielu innych koncertów Teatru Chorea, m.in. Antyk/Trans/Formacja, Pieśni świata oraz Gilgamesz. Skomponował też muzykę do widowiska Oratorium Dance Project z udziałem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej oraz stu tancerzy i chórzystów amatorów, uznanego za najważniejsze łódzkie wydarzenie artystyczne 2011 roku i nagrodzonego nagrodą Energia Kultury.
W czasie Spotkań nie zabrakło oczywiście warsztatów, które poprowadzili aktorzy obu występujących zespołów. Grupa białowieskich dzieci przez trzy dni zgłębiała tajniki rytmu, języka, pieśni oraz pantomimy. W ekspresowym tempie przygotowała pod kierunkiem artystów dwa pokazy, które zebrały świetne recenzje nie tylko rodziców.
Przed performensem Teatru Chorea dzieci zaprezentowały razem z muzykami trzy utwory: afrykańską piosenkę Salia w języku malinke i dwie kompozycje rytmiczne bez słów wyklaskane, wytupane i zagrane na swoim ciele. Przed spektaklem pantomimy pokazały z kolei parominutową wzruszającą etiudę zatytułowaną „Metamorfozy”, w której pięknie przechodziły przez kolejne obrazy jabłoni, ognia, wody i gondolierów by zakończyć odlatującym kluczem ptaków. Zobacz nagranie etiudy
Choć kumulacja Spotkań przypadła na długi weekend majowy, trwały one jednak znacznie dłużej. Grupa z Warszawskiego Centrum Pantomimy wraz z reżyserem Lionelem Menardem spędziła w Teremiskach cały tydzień, przygotowując premierę swojego nowego spektaklu „Terre rouge” dotyczącego I wojny światowej. Nieformalna przed-przedpremiera w małym gronie odbyła się w Teatrze w Teremiskach 5 maja. Oficjalne pokazy przedpremierowe będą miały miejsce w Teatrze Dramatycznym 14 i 15 maja, a premiera 5 czerwca.
Mnóstwo zdjęć do obejrzenia!
Spotkania Teatralne sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia. Polecamy uwadze również tekst Mariusza Michalika "Pantomima w podlaskiej stodole"
Dziękujemy wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom za pomoc i fotografom za zdjęcia!
Gościmy
Odwiedza nas 46 gości