9. Spotkania Teatralne w Teremiskach

Aqua_Mariusz%20Michalik%201.jpgHistoria inspirowana „Pachnidłem” Suskinda pokazana w technice pantomimy przez Teatr  Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze w Teremiskach podczas 9. Spotkań Teatralnych zrobiła na stłoczonej do granic możliwości publiczności ogromne wrażenie. Brawom nie było końca. Młodzi aktorzy przeistaczali się z postaci w postać, zarówno w wyrazie gry aktorskiej, zmieniając charakter postaci, jak i fizycznie w niewidzialny i niesłyszalny sposób zmieniając charakteryzację za parawanami, które jednocześnie animowali. Zabawny stary mistrz perfumiarski, zadufany w sobie,  śmieszny pan Jacobson, którego czas świetności przeminął (w tej roli Paweł Kulesza), kontrastował z Frollem, włóczęgą obdarzonym cudownym zmysłem zapachu, który budził grozę zwłaszcza najmłodszych widzów, nawet w scenach komicznych. W tej roli mogliśmy zobaczyć Bartłomieja Ostapczuka, który dał mistrzowski popis znajdowania wyrazu dla każdego ruchu i emocji w każdym milimetrze swojego ciała, a którego apogeum przypada na ostatnią scenę, gdy aktor sprawia wrażenie, że unosi się nad ziemią. Poruszający spektakl reżyserował, obecny na sali i wywołany do oklasków, Lionel Menard, uczeń najsłynniejszego przedstawiciela pantomimy na świecie - Marcela Marceau.
rytm_yogi%207m.jpgNie mniej porywający był występ Teatru Chorea, technicznie plasujący się na przeciwległym do pantomimy biegunie, bowiem zbudowany przede wszystkim na głosie. Zespół, który gościliśmy już na naszej scenie podczas 10-lecia Teatru, zaprezentował performens muzyczny „Rytm języka”, który jest kontynuacją muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego, kompozytora wszystkich utworów. Zespół śpiewał na niezliczoną ilość głosów i grał na swoich ciałach tupiąc, klaszcząc, uderzając poszczególne jego elementy. Usłyszeliśmy utwory w różnych językach z wielu odległych zakątków świata i różnych epok: m.in. perski temperament, turecki orient, akadyjską tajemnicę, starogrecki patos, elficką magię i polską poezję i oraz piosenki, jak powiedział kompozytor, samodzielnie "zmyślone". Tomek Krzyżanowski jest autorem muzyki i aranżacji do wielu innych koncertów Teatru Chorea, m.in. Antyk/Trans/Formacja, Pieśni świata oraz Gilgamesz. Skomponował też muzykę do widowiska Oratorium Dance Project z udziałem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej oraz stu tancerzy i chórzystów amatorów, uznanego za najważniejsze łódzkie wydarzenie artystyczne 2011 roku i nagrodzonego nagrodą Energia Kultury.
b_250_0_16777215_00_images_2015_warsztaty.JPGW czasie Spotkań nie zabrakło oczywiście warsztatów, które poprowadzili aktorzy obu występujących zespołów. Grupa białowieskich dzieci przez trzy dni zgłębiała tajniki rytmu, języka, pieśni oraz pantomimy. W ekspresowym tempie przygotowała pod kierunkiem artystów dwa pokazy, które zebrały świetne recenzje nie tylko rodziców.

pokaz%20z%20Chorea_yogi4.JPGPrzed performensem Teatru Chorea dzieci zaprezentowały razem z muzykami trzy utwory: afrykańską piosenkę Salia w języku malinke i dwie kompozycje rytmiczne bez słów wyklaskane, wytupane i zagrane na swoim ciele. Przed spektaklem pantomimy pokazały z kolei parominutową wzruszającą etiudę zatytułowaną „Metamorfozy”, w której pięknie przechodziły przez kolejne obrazy jabłoni, ognia, wody i gondolierów by zakończyć odlatującym kluczem ptaków. Zobacz nagranie etiudy

Choć kumulacja Spotkań przypadła na długi weekend majowy, trwały one jednak znacznie dłużej. Grupa z Warszawskiego Centrum Pantomimy wraz z reżyserem Lionelem Menardem spędziła w Teremiskach cały tydzień, przygotowując premierę swojego nowego spektaklu „Terre rouge” dotyczącego I wojny światowej. Nieformalna przed-przedpremiera w małym gronie odbyła się w Teatrze w Teremiskach 5 maja. Oficjalne pokazy przedpremierowe będą miały miejsce w Teatrze Dramatycznym 14 i 15 maja, a premiera 5 czerwca.

Mnóstwo zdjęć do obejrzenia!

Spotkania Teatralne sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia. Polecamy uwadze również tekst Mariusza Michalika "Pantomima w podlaskiej stodole"

Dziękujemy wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom za pomoc i fotografom za zdjęcia!