Święto Wiosny/ Święta Wojna

Fot. Piotr Karczmarczyk3 października w Teatrze w Teremiskach odbył się spektakl grupy uchodźców z Czeczeni, Gruzji, Kirgistanu, Ukrainy przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. To był mądry i ważny spektakl o uchodźstwie. O własnym doświadczeniu występującej młodzieży i codzienności na imigracji. O trudnościach porzucenia wszystkiego, lękach związanych z ucieczką, i o tym, jak trudno znaleźć się potem w nowym, obcym świecie, żyć w kraju pokoju z wojną obecną wciąż we własnej głowie i emocjach. O tym, jak niszczy wielka polityka i jak rani codzienny brak empatii i odrzucenie przez zwykłych ludzi, ale też, jak trudno jest przyjąć pomoc i od nowa budować społeczne więzi. I jak żyć dalej z pytaniami o przyszłość nasączonymi przeszłością:
- Czy będzie wiosna?
- Wojna?
- Nie, czy będzie wiosna?
- Wiosna? Nie wiem.....
Dzień wcześniej, 2 października spektakl obejrzeli uczniowie gimnazjum z Białowieży wraz z dyrekcją szkoły. Po obu pokazach odbyło się spotkanie z publicznością, drugie z nich poprowadził prof. Marek Wasilewski z Poznania, redaktor naczelny magazynu "Czas kultury". Młodzież opowiadała o sobie,o pracy nad swoim przedstawieniem, o swojej codzienności, o swoim stosunku do fali nienawiści i lęku przed "islamizacją", jakie ujawniają się teraz w Polsce (większość członków grupy jest muzułmanami), o tym, co pamiętają ze swojej ojczyzny (większość z nich przyjechała do Polski 6-7 lat temu jako małe dzieci) i o tym co myślą o Polsce - jak są tu traktowani i jaki jest ich stosunek do Polski. Dwa spośród wielu głosów zabrzmiały bardzo mocno i zostały ze słuchaczami: Adama z Czeczeni, grającego w spektaklu główną rolę, który powiedział: "Ja od Polski już nic nie chcę. Dostałem od niej życie. Więcej nie oczekuję" i pochodzącego z Kirgistanu Kubana: "Jestem Polakiem kirgiskiego pochodzenia". Nie zabrakło mocnych słów spośród widzów: "Ja się bardzo cieszę, że mieszkacie w Polsce. Chcę, żebyście z nami tu byli".

Zdjęcia ze spektaklu

Fragment spektaklu na You Tube

W spektaklu wystąpili: Lika Kuchashvili, Mariami Khalatovi z Gruzji, Kuban Turabajew, Kurman Turanbajew i Asan Turanbajew z Kirgistanu, Maria Reka z Ukrainy oraz Ilman Aslambekov, Madina Demilova, Iman Demilova, Zalina Demilova, Khava Soldaeva, Kheda Soldaeva, Anzor Soldeav i Adam Soldaev z Czeczenii.

Dramaturgia: Nela Brzezińska i Daniel Brzeziński.
Oprawa muzyczna: Natalia Judzińska.

Trzem występującym w spektaklu braciom Turabajew i ich rodzinie groziła ostatnio deportacja do Kirgizji, z której musieli uciekać z powodów politycznych. Polecamy tekst dotyczący tej sprawyNa szczęście dzięki interwencji kolegów ze szkoły i wielu ludzi, którzy podpisali petycję w ich obronie, rodzina zostaje w Polsce.

Materiał dramatyczny spekataklu powstawał częściowo w ramach projektu "PODAJ DALEJ 2014" realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa.

Pokazy w Teatrze w Teremiskach sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.