5. Spotkania Teatralne w Teremiskach

Spektakl Baldanders. Fot. Paweł Chomczyk
W długi weekend majowy manekiny i lalki wypełniły klatkę, w której na jarmarku trzymał demona nadzorca o dwu głowach. A jarmark odbył się w teremiszczańskim Teatrze, który zgromadził widzów chcących zobaczyć spektakl Teatru Malabar Hotel pt. Baldanders. Historia demona Baldandersa, ulegającego ciągłym przemianom, rozdwojeniu prowokuje do refleksji nad istotą ludzkiej tożsamości, problemem nietrwałości postaw i różnych oblicz, dualizmem dobra i zła. Twórcy przedstawienia, Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski, czerpali z literatury Borgesa, Topora, Poego i Baudelaire'a samodzielnie pisząc scenariusz (Bartnikowski) i wykonując zarówno ogromne jak i malutkie lalki (Bikowski). Spektakl oszałamia swoją plastycznością tworzoną przez głęboką relację aktora i manekina, który na naszych oczach staje się na chwilę żywą postacią by znów po chwili stać się odrzuconą w kąt martwą lalką.

Dominika Kupniewska podczas występu. Fot. Katarzyna Winiarska
Drugiego wieczoru w teatrze zapanowała atmosfera hiszpańskiej fiesty za sprawą zespołu Contratiempo, który dał żywiołowy koncert flamenco. Tancerka, Dominika Kupniewska, nie tylko dała popis tańca flamenco, ale wprowadziła słuchaczy w klimat gorącej Andaluzji tłumacząc znaczenie tańca i ucząc specyficznych sposobów klaskania, które wykonywane przez publiczność wraz z okrzykami ole! wzmagają zaangażowanie artystów. Po takiej instrukcji stodoła drżała od klaskania, braw i okrzyków ole.

Koncert flamenco poprzedził pokaz efektu warsztatów uczestników Spotkań, którzy przez dwa dni pracowali pod kierunkiem Elżbiety Rojek i Doroty Porowskiej ze Stowarzyszenia Teatralnego Chorea nad starożytną grecką trójjednią słowa, gestu (tańca) i muzyki. Pokaz składał się z parominutowej prezentacji cheironomii (układu gestów) młodzieżowego teatru Gravite z Łęcznej, 2 układów rytmicznych zbudowanych wokół greckich pieśni przygotowanych z Dorotą Porowską oraz dwóch scen zbudowanych wokół historii Tezeusza i Ariadny, nad którymi młodzież pracowała z Elą Rojek.

Po koncercie flamenco przed teatrem widzowie obejrzeli też fire-show w wykonaniu grupy z Łęcznej, do którego rytmy na bębnach wybijała grupa białowieskiej młodzieży z warsztatów bębniarskich prowadzonych przez nasz Uniwersytet pod kierunkiem Tomka Kozdraja.

Pokaz powarsztatowy. Fot. Paweł Winiarski
Wymiana umiejętności między grupami zjeżdżającymi się na Spotkania Teatralne i korzystanie z nich podczas pokazu jest ideą przewodnią Spotkań. Poza wymienionymi grupami warsztatów bębniarskich z Białowieży i Teatru Gravite z Łęcznej pracującego pod kierunkiem Tomka Gładosza, w Spotkaniach wzięła udział białoruska młodzież z Białegostoku prowadzone przez Alinę Wawrzeniuk i Barbarę Piekarską ze Stowarzyszeni na Rzecz Dzieci i Młodzież Uczącej się Języka Białoruskiego AB-BA (która we współpracy z naszym Uniwersytetem działa w programie Kroniki Podlaskie), starsze dzieci z Białowieży, które uczestniczyły w zeszłym roku w naszym programie Pracowni Białowieskiej oraz studenci Szkoły Działania UP.

Poza kluczowymi dla tegorocznych Spotkań warsztatami greckimi z Elą i Dorotą, trening poranny oraz ćwiczenia cheironomii poprowadziła też grupa młodzieży z teatru Gravite. Wieczorami dom Uniwersytetu rozbrzmiewał pieśniami białoruskimi, ukraińskimi, polskimi, żydowskimi, cygańskimi, bułgarskimi, którymi uczestnicy Spotkań uczyli się nawzajem pod kierunkiem Elżbiety Rojek i Aliny Wawrzeniuk.

Zobacz zdjęcia ze Spotkań w Galerii

Spotkania Teatralne zrealizowano w ramach programu Akademia Orange oraz sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dominika Kupniewska podczas występu w stodole. Fot. K. Winiarska