Koncert pieśni białoruskich

Kolęd białoruskich, pieśni związanych z obrzędowością białoruską z terenu Podlasia i Polesia mogliśmy wysłuchać 4 lutego podczas koncertu Studia Autentycznego Folkloru Białoruskiego Ja naradziusia tut, który odbył się na naszym Uniwersytecie. Poza białoruskimi pieśniami goście mogli też wsyłuchać pieśni innych kultur. Jedną ze  śpiewających w Studio jest Sanda Łatyszonek, pochodząca z Łotwy, grupa wykonała więc jedną wesołą piosenkę łotewską. Natomiast pieśni cygańskie, macedońskie, czeczeńskie i łemkowskie śpiewały, już po koncercie podczas wspólnego picia herbaty i raczenia się domowym ciastem, dzieci artystów ze Studio.

Studio działa przy Stowarzyszeniu na rzecz dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego AB-BA a w jego skład wchodzą twórcy Stowarzyszenia m.in. Alina Wawrzeniuk i Barbara Piekarska a także inni rodzice dzieci, na których rzecz działa Stowarzyszenie. Stowarzyszenie organizuje dla dzieci i młodzieży liczne warsztaty kulturowe, z których jednym cyklem są Kroniki Podlaskie. Duża część spotkań odbywa się na naszym Uniwersytecie. W dniu koncertu młodzież z tej grupy przebywała w Teremiskach na feriach. Pieśni, które śpiewali nauczyli się w czasie warsztatów z Elżbietą Rojek ze Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, która prowadzi zajęcia dla naszego Uniwersytetu od wielu lat.

Zobacz zdjęcia w Galerii