I Spotkania Teatralne w Teremiskach

Wypełniona po brzegi Stodoła w Teremiskach na jeden majowy wieczór stała się miejscem należącym do innej przestrzeni, a widzowie znaleźli się w innym, mitycznym czasie, w którym obcowali ze sobą Huculi, chasydzi, staroobrzędowcy, Litwini, Cyganie a nawet starożytni Grecy, których szaleńczy taniec i śpiew zrobił na najstarszych teremiszczańskich babciach ogromne wrażenie. Śpiewy przy ognisku, na polu sąsiadki pani Ludy, brzmiały jeszcze do rana śląc w Puszczę różnojęzyczne opowieści.

Spotkania Teatralne to okazja do poznania się i wymiany doświadczeń między różnymi aktywnymi grupami młodzieży i ich liderami. Podczas I Spotkań Teatralnych, które odbyły się między 30 kwietnia a 2 maja 2006 spotkała się młodzież z Ośrodka „Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów” w Sejnach, młodzieży ze Stowarzyszenia Teatralnego „Chorea” oraz studenci Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Przez 3 dni toczyły się warsztaty teatralne w czasie których miały miejsce treningi ruchowe, wspólne śpiewanie i tańce prowadzone przez samą młodzież a także przez swoich liderów – Elę Rojek, Dorotę Porowską, Tomka Rodowicza ze Stowarzyszenia Teatralnego Chorea (wieloletnich aktorów Teatru Gardzienice), Bożenę Szroeder z Ośrodka „Pogranicze” w Sejnach oraz muzyka Jarka Adamowa.

Finał Spotkań miał miejsce 2 maja w Stodole Kasi i Pawła Winiarskich w Teremiskach. Podczas Wydarzenia Wieczornego, na które zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Teremisek, ich rodziny i goście spędzający w puszczy majowy weekend oraz przyjaciele Uniwersytetu zarówno z okolicy jak i z Warszawy, zostały pokazane 3 spektakle.

Jako pierwszy pokazany został spektakl studentów pierwszego roku Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach „Opowieść o żydowskim kamieniu” w reżyserii Eli Rojek, który powstał w oparciu o huculską epopeję Stanisława Vincenza. Starsi studenci naszego Uniwersytetu wraz z aktorami ze Stowarzyszenia Teatralnego Chorea pokazali „Choreę Starogrecką” – tańce odczytane z malowideł na greckich wazach i fragmentów papirusów. Po przerwie oczom widzów ukazało się miniaturowe gliniane miasteczko, którego przedwojenną historię opowiedziała i wyśpiewała, w spektaklu „Kroniki Sejneńskie” reżyserowanym przez Bożenę Szroeder, grupa młodych z Sejn. Wydarzenie wieczorne zakończyły wspólne śpiewy wszystkich uczestników warsztatów, z których najważniejszą pieśnią była pieśń pochodząca z Teremisek „Oj reczeńka”. Spektaklowi „Opowieść o żydowskim kamieniu” towarzyszyła wystawa obrazów namalowanych przez Rafała Łysionka, studenta III roku Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach.