Wizyta delegacji z Menigoute w Teremiskach

W siedzibie Uniwersytetu Powszechnego w TeremiskachW dniach 16-20 września gościliśmy na Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach grupę naszych przyjaciół z Deux Sèrves, którzy m.in. od 30 lat organizują Międzynarodowy Festiwal Filmów Ornitologicznych w Menigoute.

Goście z Francji przyjechali do nas, by kontynuować rozmowy o współpracy rozpoczęte w zeszłym roku podczas naszej wizyty na ich festiwalu. Mieliśmy teraz okazję zaprezentować działania naszej Fundacji i plany. Katarzyna Winiarska opowiedziała o prowadzonych przez nas programach edukacyjnych i Teatrze podczas spotkania w sali teatru w stodole, Paweł Winiarski o Białowieskiej Pracowni Społecznej i raporcie z badań Białowieży oraz Danuta Kuroń, prezes Fundacji o planach na przyszłość.

Poza tym przygotowany przez nas program polegał przede wszystkim na przedstawieniu gościom Białowieży od strony działających tu instytucji i ludzi. Odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Leśnej Jagielońskie, gdzie o pracy Nadleśnictwa Białowieża opowiadał Wojciech Antczak,  Technikum Leśne, w którym przyjęła nas dyrektor Anna Kulbacka, Pensjonat Wejmutka – Białowieska Akademia Bioróżnorodności, w której rozmawialiśmy z Olimpią Pabian. O kontrowersjach wokół ochrony Przyrody Puszczy Białowieskiej opowiadał gościom w kawiarni Walizka Wojciech Sobociński a działania Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zreferował, m.in. na moście na naturalizowanej obecnie przez PTOP Narewce, Jarosław Chyra. Grupa miała również spotkania z instytucjami, z którymi współpracowała już w czasie wcześniejszych pobytów w Białowieży - z samorządem (na którym obecny był wójt Białowieży oraz przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Wołkowycki) i z Białowieskim Parkiem Narodowym. Goście spotkali się z dyrektorem Parku Mirosławem Stepaniukiem, zwiedzili Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN z kustosz Muzeum Ewą Moroz -Keczyńską, Rezerwat Pokazowy z nadleśniczym Rezerwatu Hodowlanego Żubrów Jerzym Dackiewiczem oraz Rezerwat Ścisły z Anną Gierasimiuk. Krótki objazd po najważniejszych miejscach Białowieży z opowieścią o historii i kulturze Białowieży, który poprowadził Paweł Winiarski, dopełnił programu wizyty. W czasie rozmów w siedzibie Uniwersytetu w Teremiskach czy na ognisku w Ośrodku Edukacji Leśnej Jagelońskie była okazja do spotkań też z innymi osobami, m.in. znaną Francuzom z wystawy w Menigoute Basią Bańką.  

Od zeszłego roku przy współpracy z Departamentem Deux Serves z naszą Fundacją ściśle działa Jarek Chyra oraz Stowarzyszenie Deux-Sèvres – Region Biała Podlaska, którzy współorganizowali pobyt grupy francuskiej w Białowieży.

Zdjęcia z wizyty

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 12 gości