Jakiej Polski chciał Jacek Kuroń?

4 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się debata pt. Jakiej Polski chciał Jacek Kuroń? Adam Leszczyński, jeden z panelistów, zacytował fragment rozmowy Izy Chruślińskiej z Danutą Kuroń publikowanej na naszej stronie i w Krytyce Politycznej: Idea Teremisek jest taka: skoro każdy człowiek musi odpowiedzieć sobie na pytanie jak żyć, to każdy musi być twórczy oraz mieć wiedzę, a także usytuowanie kulturowe i społeczne, które mu w poszukiwaniu tej odpowiedzi pomoże. Program Uniwersytetu w Teremiskach pokazuje jaka jest różnica między kształceniem a szkoleniami, między nauczycielem a trenerem, między programem a projektem. Program Uniwersytetu w Teremiskach jest niezgodą na to, że kształcenie na wysokim poziomie i dostęp do kultury wysokiej są zarezerwowane dla uprzywilejowanych warstw społecznych. Jacek uważał, że dostęp do edukacji na wysokim poziomie i kultury wysokiej musi stać się prawem człowieka i obywatela, i że jest to warunek, bez spełnienia którego nie da się rozwiązać problemów, przed którymi stoi ludzkość. Przeczytaj całą rozmowę.