Festiwal Filmów Ornitologicznych w Menigoute

Image Jak doszło do tego, że do położonej w departamencie Deux-Sevres gminie Menigoute we Francji, której liczba mieszkańców nie przekracza 1000 osób, na Międzynarodowy Festiwal Filmów Ornitologicznych zjeżdża się blisko 30 tysięcy osób? Na zaproszenie organizatorów festiwalu skierowane do naszej Fundacji pojechaliśmy to sprawdzić. Z naszego zespołu Fundacji pojechali: jej prezes Danuta Kuroń i Paweł Winiarski, animator kultury, współtwórcy UP w Teremiskach oraz zaproszeni przez nich Magda Bryll, prowadząca warsztaty filmu animowanego w Uniwersytecie Powszechnym im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach i Jarosław Chyra – fotograf i wydawca, twórca Festiwalu Przyrody Żubrowisko w Białowieży w latach 2003-2005. Organizatorów Festiwalu w Menigoute, przebywających w Białowieży na zaproszenie Białowieskiego Parku Narodowegow grudniu 2011 roku, poznaliśmy podczas premiery naszego filmu animowanego „Między Wschodem a Zachodem” zrealizowanego na Uniwersytecie w Teremiskach przez młodzież z okolicy pod kierunkiem m.in. Magdy Bryll. Teraz podczas czterodniowej wizyty w departamencie Deux-Sevres mogliśmy bezpośrednio zobaczyć to, o czym wtedy nam opowiedzieli.

Zaczęło się w roku 1970 gdy młodzi mieszkańcy rolniczej gminy założyli Komitet Rozwoju i Zagospodarowania Wiejskiego. Była to ich odpowiedź na fakt, iż w krótkim czasie liczba mieszkańców gminy zmniejszyła się o połowę. Przez rozwój lokalny rozumieli dynamiczne działania wspólne obejmujące całość problemów swojej gminy i regionu. Umówili się, że co roku będą podejmować przynajmniej jedno nowe przedsięwzięcie. Po pięciu latach zadania Komitetu Rozwoju przejęło Centrum Społeczno-Kulturalne (CSC). Przełomowym rokiem okazał się być rok 1981 gdy rząd Francji rozpoczął finansowanie miejsc pracy użyteczności publicznej, między innymi animatorów rozwoju lokalnego i animatorów kultury. W Menigoute postanowiono wtedy, że rozwój lokalny zostanie zorientowany na ochronę środowiska naturalnego. W roku 1982 zorganizowana została pierwsza edycja Spotkań z Przyrodą, a Centrum Społeczno-Kulturalne zaproponowało aby wspólnie z sąsiednimi gminami włączyć się w krajową sieć Permanentnego Centrum Inicjatyw na Rzecz Środowiska Naturalnego (CPIE). Mieszkańcy położonej obok gminy Coutieres złożyli się na pożyczkę na zakup farmy gzie powstało centrum edukacji o środowisku naturalnym. Założono Stowarzyszenie Promocji Przyrody Menigoute i okolic (APEM), a w 1985 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Filmów Ornitologicznych. Ponieważ poziom nadsyłanych filmów nie był wysoki zainicjowano powstanie szkoły filmowej czyli Institut Francophone de Formation Au Cinema Animalier de Menigoute (IFFCAM) afiliowanej przy Uniwersytecie w Poitiers. Jest to jedyna, jak na razie w Europie, szkoła zorientowana na film przyrodniczy, której absolwenci uzyskują dyplomy uniwersyteckie w zakresie „reżyseria filmów o zwierzętach”, „fotografia i reportaż przyrodniczy” a w przyszłości „operatora filmu dokumentalnego realizowanego w trudnym środowisku”.
Podczas wizyty oglądaliśmy kino festiwalowe, towarzyszące mu targi, wystawy, animacje, warsztaty, zaplecze techniczne i logistyczne. Pojechaliśmy do szkoły filmowej, poznaliśmy jej studentów i profesorów. Byliśmy w Centrum Studiów, Badań i Dokumentacji oraz Centrum Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Parthenay, wszędzie prowadząc długie rozmowy. W czasach gdy zglobalizowany świat atakuje nas zewsząd promocją konsumpcji, mieliśmy możność zobaczyć miejsca, gdzie widać iż sens życia może zależeć od nas samych, od naszej pracy i umiejętności organizowania się do wspólnego działania. Liczymy, że o inspiracjach przywiezionych z Manigoute będziemy rozmawiać z zainteresowanymi mieszkańcami naszej gminy.
Wizyta w Menigoute trwała w okresie 31 X -5 XI 2012.