Podziękowanie za 2017 rok

b_250_0_16777215_00_images_T-25.jpgSzanowni Państwo, drodzy Przyjaciele Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia,

serdecznie dziękujemy za wsparcie okazane nam w roku 2017. To był dla nas, jak i dla wielu innych niezależnych organizacji trudny rok. Nie otrzymaliśmy żadnej dotacji Ministerstwa Kultury ani na program Teatr, ani na program Edukacja kulturalna, ani na program Rozwój czytelnictwa. Udało się nam pozyskać tylko dwie dotacje z podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego. W tej sytuacji program edukacji kulturalnej i program Teatru w Teremiskach prowadziliśmy w drastycznie zmniejszonym wymiarze. To, że w ogóle przetrwaliśmy, zawdzięczamy Państwa darowiznom i przekazanemu nam 1% podatku.

Co zatem zrobiliśmy w 2017 roku?

W ramach dalszej pracy nad Wirtualnym Muzeum Historii Żydów w Białowieży ukończyliśmy film „Ocalony z Białowieży” - wywiad z Davidem Waldshanem, a Katarzyna Winiarska, twórczyni Muzeum wraz z reżyserką Joanną Troc stworzyły z białowieską grupą dziecięco-młodzieżową, podczas wielomiesięcznych warsztatów, spektakl "Sąsiedzi, których nie ma", oparty na zebranych w Muzeum opowieściach najstarszych mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach. Premiera  przedstawienia 1 maja w czasie 11. Spotkań Teatralnych w Teremiskach przyciągnęła blisko 500 widzów! Spektakl prezentowaliśmy również w Białowieży, na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury w Białymstoku, w starej synagodze w Orli i w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. O całej pracy nad Muzuem powstał film Beaty Hyży-Czołpińskiej o tym samym tytule co spektakl "Sąsiedzi, których nie ma". 

Warsztaty o historii białowieskich Żydów prowadzone były też z innymi grupami młodzieży, m.in. ze świetlicy Krytyki Politycznej z Cieszyna. Ponadto na scenie Teatru w Teremiskach prezentowaliśmy spektakl Teatru Matita ze Słowenii,  koncert Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek "Jeden/Wiele", przedstawienie "Błogosławieństwo ziemi" legendarnej norweskiej grupy  Visjoner Teater, a w ramach programu Teatr Polska, spektakl „Hulyet hulyet” Teatru Figur z Krakowa. Jak co roku wystąpili waltorniści pod kierunkiem Czesława Czopki, pierwszego waltornisty Filharmonii Wrocławskiej, i Igora Szeligowskiego, solisty Opery Narodowej w Warszawie. W centrum Białowieży zrealizowaliśmy też premierę performensu pianistki Barbary Drążkowskiej "Present from The Artist".

Białowieskim przedszkolakom przekazaliśmy kolejną partię książek, podarowanych przez Fundację „Dziecko i kultura” oraz zakupionych przez pana Krzysztofa Domke, który od lat poprzez nasz program czytelnictwa wspiera białowieskie przedszkolaki pięknymi i mądrymi książkami. Do końca roku szkolnego 2016/2017 finansowaliśmy też program koncertów Filharmonii Warszawskiej w przedszkolu.

Miniony rok był bardzo trudny także dlatego, że Lasy Państwowe uruchomiły gigantyczną wycinkę Puszczy Białowieskiej, również w najbliższym otoczeniu polany teremiszczańskiej. Sprzeciwiając się tej dewastacji, uczestniczyliśmy w działaniach grupy „Lokalsi przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej” i wspieraliśmy działania „Obozu dla Puszczy”. Informowaliśmy o sytuacji w puszczy, braliśmy udział w marszach, wspieraliśmy naszą obecnością blokujących harvestery, gościliśmy innych wspierających, w  tym dziennikarzy z całego świata oraz artystów. Teatr w Teremiskach był miejscem wystawy plakatów dotyczących Puszczy Białowieskiej, którą przygotowali studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz  „koncertów dla Puszczy” w wykonaniu duetu Szamburski-Zakrocki oraz zespołu "Przywracamy naturalny skład łez". W naszym Uniwersytecie odbywały się spotkania i zajęcia dotyczące puszczy - dla nauczycieli przyrody, dzieci i młodzieży.

Gościliśmy też wiele grup, między innymi Laboratorium Wiedzy i Dobrych Praktyk z Centrum Edukacji Obywatelskiej pracujące nad Narzędziownikiem Patrioty XXI wieku, kobiety angażujące się w politykę lokalną i krajową, teatralną grupę osób słabowidzących z Łodzi, harcerzy i grupę międzynarodowych artystów z Centrum Sztuki Współczesnej.

Gorąco dziękujemy za wsparcie i współpracę w 2017 roku wszystkim darczyńcom, artystom, trenerom, wykładowcom, gościom, nauczycielom i rodzicom, a także mieszkańcom Teremisek i Białowieży oraz oczywiście uczestnikom naszych programów - dzieciom, młodzieży i dorosłym. Serdecznie dziękujemy też naszym partnerom za współpracę: Białowieskiemu Ośrodkowi Kultury, Instytutowi Biologii Ssaków PAN, a także firmie Fachowiec z Hajnówki.

Co dalej?

Nasza nowa przestrzeńTen rok zapowiada się jeszcze trudniej, ale nie poddajemy się i postaramy się zrobić wszystko, co w tych warunkach jest możliwe. Nie mogąc dalej prowadzić tak szerokich programów edukacyjnych w Puszczy Białowieskiej jak do tej pory, ze względu na brak środków (bez dotacji z Ministerstwa Kultury jest to niemożliwe), ograniczyliśmy też naszą przestrzeń. Od jesieni budynek naszego Uniwersytetu stał się domem obrońców puszczy, a siedzibą naszej Fundacji jest mniejszy budynek znajdujący się tuż obok. Nie zmienił się jednak ani adres, ani panujący w naszym uniwersyteckim domu klimat, ani idee i wartości, które prowadzą nas od zawsze w naszych działaniach.

Dzięki darowiznom i wpłatom 1% będziemy starać się kontynuować część naszych dotychczasowych działań. Bardzo chcemy nadal jak co roku od wiosny do jesieni  prezentować ciekawe i ważne spektakle oraz koncerty w naszym teatrze w stodole w Teremiskach, wiemy, że wiele osób na to czeka. To nie będzie łatwe, bo koszty zespołów, nawet niekomercyjnie liczone,  są bardzo wysokie (zwłaszcza, z naszą ideą kultury dostępnej dla każdego mieszkańca, niebiletowane). Zwracamy się więc bardzo serdecznie do darczyńców o wsparcie teatru, a do artystów o wzgląd na tę sytuację (mamy wiele innych pomysłów na odwzięczenie się za pokaz!). W 2018 roku będziemy  też kontynuować działanie zespołu teatralnego Wiejskaja dziatwa nad spektaklem "Sąsiedzi, których nie ma", na który właśnie dostaliśmy dotację z Urzędu Marszałkowskiego i od maja szykujemy nową serię pokazów. Cały czas prowadzimy prace badawcze związane z Wirtualnym Muzeum Historii Żydów w Białowieży www.jewish-bialowieza.pl. W maju, Katarzyna Winiarska, dzięki dotacji ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, jedzie do Izraela prowadzić kwerendę w archiwach izraelskich oraz spotkać się z rodzinami potomków białowieskich Żydów. Nadal chcemy być też miejscem spotkania, więc serdecznie do nas wszystkich zapraszamy!

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 77 gości