Białowieża naszych marzeń

dsc 0525

W dniach 23-29 lipca 2012 odbyły się tygodniowe warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży w Białowieży. W dwóch podzespołach grupa pracowała nad filmem "Białowieża naszych marzeń", w którym opowiada o tym, co lubi w swojej miejscowości i o tym, o jakich zmianach w niej marzy. Dzieci robiły zdjęcia swojej miejscowości, ulubionych miejsc, architektury, portrety ludzi. Przeprowadzały i nagrywały kamerą wywiady z rodzicami, dziadkami i sąsiadami, rysowały marzenia i animowały światłem latarek nieistniejące obiekty.

Pierwszy dzień upłynął na poznaniu się uczestników między sobą i z prowadzącymi warsztaty - Alą Szulc i Beatą Wasilewską oraz na rozpoznaniu tematu – burzy mózgów na temat co lubię w Białowieży i o czym marzę. Wśród rzeczy cenionych pojawiły się Puszcza (wraz z żubrami, ptakami itd.), Park Pałacowy, skansen, Restauracja carska, ale i brak tłumów oraz oddalenie od cywilizacji, a wśród marzeń park linowy, plaża, szkoła muzyczna i plastyczna, i pragnienie by Białowieża pozostała wsią – choć nie było zgody czy brak galerii handlowych jest zaletą, ponieważ dla niektórych są one z kolei marzeniem. Dzieci stworzyły też krótkie filmiki, na których animowały siebie nawzajem, by poznać technikę animacji poklatkowej oraz doświadczyły pierwszej pracy w terenie – na wyznaczonej przez siebie wcześniej trasie (Cerkiew – Park Pałacowy – Stacja kolejowa Białowieża-Pałac) robiły samodzielnie zdjęcia.

Drugiego dnia warsztatów dużą część zajęć zajęło omówienie przyniesionych przez uczestników zdjęć Białowieży, powodów ich zrobienia, opisu oraz uwag technicznych. Starsza grupa porządkowała też swoją – jak się okazało rozległą wiedzę – o tym czym jest zdjęcie cyfrowe i jak powstaje, od czego zależy jego jakość, czym się różni plik RAW od jpg. i aparat lustrzanka od aparatu kompaktowego. Ponieważ zadaniem do samodzielnego wykonania po warsztatach jest zebranie opowieści o Białowieży od kogoś z mieszkańców, uczestnicy omówili metodę prowadzenia wywiadu i wspólnie zaproponowali tematy pytań. Młodzież ponad to w podzespołach opracowała koncepcję poszczególnych kadrów czy ich sekwencji na zadane przez prowadzących tematy, które mają znaleźć się w filmie. Znalazł się też czas na obejrzenie kilku filmów animowanych poklatkowo pokazanych przez prowadzące warsztaty, jak i tych, które wcześniej robili sami uczestnicy.

Prezentacja zrobionych przez dzieci wywiadów z mieszkańcami Białowieży rozpoczęło trzeci dzień warsztatów filmowych. Niezwykle profesjonalnie nagrały dzieci ciekawe i różnorodne wypowiedzi swoich rodziców, dziadków i sąsiadów o tym co w Białowieży robią, co cenią, co chcieliby zmienić, jaką historię mogliby opowiedzieć. Druga część warsztatów zajęły nagrania scen w terenie (na drewnianym moście i przy tzw kaskadzie, które będą rozpoczynały powstający film. Grupa starsza z zaangażowaniem planowała swój fragment początku filmu aranżując go i żmudnie nagrywając przy starych dębach rosnących przy Muzeum BPN.

Malowanie elementów brakujących wg dzieci w Białowieży – m.in. placu zabaw, zoo, basenu, parku linowego oraz animowanie ich na mapie wsi wypełniło kolejny dzień warsztatów filmowych. Dzieci nagrywały również na kamerę wywiady ze sobą nawzajem o swoich marzeniach dotyczących miejsca, w którym mieszkają. Starsza grupa spotkała się wieczorem by wyczarować za pomocą światła nieistniejące a potrzebne według nich miejsca i obiekty w Białowieży.

Piątkowe warsztaty dzieci spędziły w zaciemnionej sali niedziałającego od roku kina Żubr ożywiając je za pomocą malowania światłem latarek filmowych scen na ekranie oraz licznej publiczności w fotelach. Dzieci za pomocą specjalnego recordera do nagrywania dźwięku nagrywały samodzielnie dalej wywiady ze sobą o marzeniach. Starsza grupa samodzielnie kręciła filmy kamerą w białowieskich plenerach, realizując wybrane wcześniej tematy, które zostały potem omówione wspólnie z prowadzącą warsztaty.

Ostatni dzień warsztatów poświęcone były podsumowaniu pracy. Obie grupy po kolei prześledziły cały proces produkcji filmu od powstania tematu i zebrania zespołu przez storyboard, scenariusz, robienie zdjęć i montaż aż do zaplanowania promocji filmu. Młodsi nie tylko prześledzili cały proces, ale zrealizowali roboczy film do własnej wersji białowieskiej historii o Czerwonym Kapturku. Młodzież miała też okazję poszerzyć swoją wiedzę z historii fotografii i techniki – od jej początków (Niepce i Daguerre) i camery obscury przez metody robienia i wywoływania zdjęć, różnic w małoobrazowych i wielkoformatowych fotografiach aż do obsługi współczesnych aparatów cyfrowych, które posiadają uczestnicy – prowadząca pomogła rozszyfrować każdemu nieużywane do tej pory funkcje i poznać szersze możliwości własnego sprzętu. Całość zamknęło wydarzenie w Teatrze w Teremiskach 29 lipca.

Warsztaty realizowane były przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w partnerstwie z Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia i Uniwersytetem Powszechnym w Teremiskach w ramach programu Polska.doc ze środków Europejskiej Fundacji Kultury.

Film "Białowieża naszych marzeń" został zaprezentowany na gali Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino w 2013 w Kinie Żubr w Białowieży.