Wędrujące ALE KINO 2016

b_250_0_16777215_00_images_DSC_8611.JPG

7. Festiwal Filmów Młodego Widza "Wędrujące ALE KINO" w Białowieży, decyzją dziecięcego jury, wygrał holenderski film  "Niesamowity Wiplala" w reż. Tima Oliehoeka, ten sam został najwyżej oceniony również w plebiscycie publiczności. Dzieci w werdykcie uzasadniały: "W filmie podobało nam się, że bohaterowi udało się nauczyć kontrolować swoją umiejętność oddziaływania na otaczający świat (migaczenia). Ciekawe i zaskakujące były efekty specjalne oraz scenografia. Montaż filmu umożliwiał nam uwierzenie, że magia naprawdę istnieje. Liczne przygody głównych bohaterów trzymały nas w napięciu aż do samego końca".

Podczas dwóch dni projekcji w dniach 15-16 września najlepsze filmy dla dzieci obejrzało 650 dzieci z Białowieży i Hajnówki a 30 wzięło udział w warsztatch filmowych. Podczas warsztatów animacji prowadzonych przez Bartka Zarzyckiego oraz Maćka Fechnera powstały dwa filmy animowane poklatkowo, a podczas warsztatów reporterskich z Maćkiem Bronikowskim grupa gimnazjalistów stworzyła krótki film fabularny. Wszystkie zostały pokazane podczas Gali kończącej Festiwal 17 września. Atrakcją Gali było też spotkanie z Szymonem Ruczyńskim, 16-latkiem z Białowieży, zdobywcą szeregu nagród na festiwalach filmowych w całej Polsce. Szymon zaprezentował film "Wąż morski", "Pęd" oraz najnowszy "Krzyk", wszystkie po kolei nagradzane Grand Prix na Legnickiej Akademii Filmowej oraz innymi głównymi nagrodami na takich festiwalach jak Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich „Klaps” w Bydgoszczy, Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Filmów Animowanych „Halo Echo” we Wrocławiu, Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci „Oko Kalejdoskopu” w Poznaniu i inn. Szymon opowiadał o tym, jak pracuje nad swoimi filmami, o swoich inspiracjach, używanych technikach a także pokazał elementy scenografii, w tym specjlane lalki do animacji.

Wędrujące ALE KINO to walizkowa wersja międzynarodowego festiwalu filmów dla dzieci, który w Poznaniu prowadzi Centrum Sztuki Dziecka. Od siedmiu lat festiwal wędruje po Polsce, odwiedzając małe miejscowości, w tym - od samego początku istnienia - Białowieżę i Teremiski. Co roku w Białowieży najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży ogląda ponad 1000 młodych widzów z powiatu hajnowskiego.
Najciekawsze filmy (a wśród nich nominowany do Oscara "Chłopiec i świat" czy doceniony przez Włoską Akademię Filmową "Banan") rywalizowały o nagrodę miejscowej dziecięcej publiczności.

Organizator główny: Centrum Sztuki Dziecka z Poznania i Ferment Kolektiv.

Organizator lokalny w Białowieży: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, partnerzy: Białowieski Ośrodek Kultury i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białowieży.

Festiwal w Białowieży współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

b_250_0_16777215_00_images_Loga_logo_mkidn_mm.jpglogoFundacja%20male.jpg

Zobacz zdjęcia

 Zobacz poprzednie edycje

 

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 15 gości