6. Festiwal Filmów Młodego Widza "Wędrujące ALE KINO!" zakończony

b_250_0_16777215_00_images_DSC_4799.JPGZakończył się szósty już Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale KINO w Białowieży i Teremiskach odbywający się w dniach 15-17 października 2015. Za nami dwa dni projekcji filmowych, blisko 800 widzów, akcja Solidarności z Uchodźcami, 8 godzin warsztatów, w czasie których powstały dwa filmy animowane i gala festiwalu.
Główną nagrodę 6.Festiwalu Filmów Młodego Widza "Wędrujące ALE KINO" w Białowieży, dziecięce jury złożone z uczennic i uczniów szkoły podstawowej w Białowieży przyznało w tym roku finlandzkiemu filmowi "Jill i Joy" o dwóch uroczych małych przyjaciółkach i ich przygodach w czarodziejskim domku z marzeń, a w plebiscycie publiczności zwyciężył niemiecki film "Lola na ziarnku grochu", o przyjaźni samotniczki Loli mieszkającej na łodzi z kurdyjskim chłopcem, którego rodzina nielegalnie przebywa w Niemczech. Ten film oraz cały pierwszy dzień festiwalu, który odbywał się 15 X w dzień solidarności z uchodźcami, dedykowaliśmy wszystkim dzieciom-uchodźcom. Po filmie, a także do końca festiwalu, można było też pisać kartki do dzieci, które musiały opuścić swoje domy i kraje z powodu wojny lub prześladowania.
W czasie festiwalu nie mogło zabraknąć projekcji dla przedszkolaków - maluchy obejrzały zestaw szwedzkich filmów krótkometrażowych, którego bohaterami były szwedzkie klopsiki. Poza zwycięskim filmem "Jill i Joy" dzieci z klas I-III obejrzały też animowany film "Niezwykła przygoda Pima i Poma" o dwóch domowych kotkach, które w wyniku porwania przez nieznośne dziewczynki, trafiają w trudny świat życia na ulicy. Dzieci powyżej 10 roku życia obejrzały nagrodzoną "Lolę.." oraz "Naszą ligę" - film o pasji jaką dla grupy kolegów w małym miasteczku był bejsbol i ich walce o swoje miejsce w mieście. Poza konkursem na najlepszy film znalazł się nagrodzony spontanicznymi brawami przez gimnazjalistów film "Gdybym miał skrzydła" - wzruszająca opowieść o inności, pokonywaniu uprzedzeń i o spełnianiu marzeń, której bohaterami jest dwóch nastolatków: jeden niewidomy, a drugi w konflikcie z prawem.
Jak co roku podczas festiwalu odbyły się warsztaty filmowe, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Białowieży oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Hajnówki. Warsztaty, które prowadziły Ela Niewiadomska i Monika Kuczyniecka poświęcone były animacji techniką plastelinową. Dzieci uczyły się jak powstaje ruch w filmie, co to są zdjęcia poklatkowe oraz poznawały różnorodne sposoby zastosowania plasteliny (malowanie, rzeźbienie, budowanie postaci). W rezultacie każda z grup stworzyła własną historię i własnych filmowych bohaterów - grupa białowieska opowieść o Afryce, a grupa hajnowska historię pewnego posiłku. Zdjęcia z Festiwalu

Głównym organizatorem Festiwalu Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino jest Centrum Sztuki Dziecka z Poznania oraz Ferment Kolektiv. Organizatorem lokalnym w Białowieży - Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, partnerami: Białowieski Ośrodek Kultury, Urząd Gminy Białowieża oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białowieży.
Białowieską edycję festiwalu sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości