ALE KINO 2014

Fot. Paweł WiniarskiBlisko 800 młodych widzów od przedszkolaków po gimnazjalistów wzięło udział w 5. Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące ALE KINO, który odbył się w Białowieży i Teremiskach w dniach 2-5 października. W tym roku widzami byli nie tylko uczniowie ze szkoły w Białowieży i szkół w Hajnówce, ale też nowe grupy z Dubin i Bielska Podlaskiego. Obejrzeli najlepsze filmy, jakie powstały dla dzieci w ciągu ostatnich dwóch lat, z których zarówno publiczność podczas plebiscytu, jak i dziecięce jury, które oglądało wszystkie filmy konkursowe, za najlepszy film uznało produkcję RPA pt. "Felix". Tak uzasadniały swoją decyzję podczas Gali Festiwalu dzieci z jury, Urszula Bajko, Kinga Kierkowicz, Angelina Piotrowska, Jakub Podłaszczyk i Oliwka Szpakowicz: "Film wydał nam się najciekawszy, ponieważ pokazuje chłopca, który wytrwale dąży do spełnienia swojego marzenia - grania na saksofonie. Poruszyło nas pokazanie więzi chłopca z nieżyjącym ojcem oraz przyjaźń chłopca ze starszymi muzykami. Film był również fantastyczny ze względu na wspaniałe sceny muzyczne." Podczas gali zaprezentowano też film animowany, który powstał w czasie warsztatów filmowych towarzyszących festiwalowi, w których przez dwa dni udział wzięło 30 dzieci z Białowieży i Hajnówki. Atrakcją gali był też pokaz dwóch filmów animowanych Szymona Ruczyńskiego, Białowieżanina, gimnazjalisty z Hajnówki. Widzowie obejrzeli film "Szach", za który Szymon otrzymał w tym roku Grand Prix na 22. Legnickiej Akademii Filmowej oraz "Wąż morski", który powstał na podstawie książki Juliusza Verne'a, podczas ośmiomiesięcznych warsztatów filmowych ze znanym na całym świecie duetem artystycznym Kijek/Adamski. Po projekcji autor filmów odpowiadał na pytania i zdradzał tajniki warsztatu, prezentując niektóre elementy scenografii.

Poza projekcjami najnowszych filmów i galą w Kinie Żubr, w Teremiskach odbył się też pokaz retrospektywny. Mali widzowie obejrzeli film "Akademia Pana Kleksa" w 30. rocznicę jego premiery.

Zobacz zdjęcia

Za dwa miesiące rusza kolejny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ale Kino w Poznaniu, na który jako członkowie jury mają szansę pojechać uczniowie klas V, VI i I gimnazjum, którzy wygrają konkurs na autoprezentację. Termin nadsyłania prac mija 25 października. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.alekino.com Uwaga: termin nadsyłania prac mija 25 października (a nie 5 października, jak jest na stronie).

Organizatorem Festiwalu w Białowieży i Teremiskach była Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, partnerem użyczającym salę kinową Białowieski Ośrodek Kultury. Głównym organizatorem jest Centrum Sztuki Dziecka z Poznania oraz Pracownia Ferment Kolektiv.

 Edycję Festiwalu w Białowieży współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości