ALE KINO 2012

 
ale kino
Dzieci podczas projekcji. Fot. K. Winiarska
Po raz trzeci dzieci i młodzież z powiatu hajnowskiego wzięły udział w organizowanym przez nas we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka z Poznania Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące ALE KINO 11-13 października 2012.
Spośród obejrzanych przez dwa dni filmów dziecięce jury w składzie: Amelka Kowalczyk, Kornelia Czeremczuk, Małgosia Prytulczyk, Andżelika Maga i Adrian Łuczaj wybrało jako najlepszy film festiwalu Lekcje marzeń w reżyserii Sebastiana Groblera, niemiecki film w duchu Stowarzyszenia umarłych poetów pokazujący konserwatywny świat XIX-wiecznej pruskiej szkoły, w której ferment wprowadza nauczyciel angielskiego, który uczy chłopców, bulwersującej władze szkoły i społeczność, piłki nożnej. W plebiscycie publiczności wygrał natomiast francusko-hiszpański film animowany Nocturna w reż. A. Garcia i V. Moldanado o małym chłopcu, który wędruje po nocnym świecie z Pasterzem Kotów, poszukując gwiazdy, która zgasła i oswajając swój strach przed ciemnością.
Przedszkolakom, które nie brały udziały w plebiscycie najbardziej podobał się spośród pięciu krótkich animacji, łotewski film Żołędziowy ludek w reżyserii Dace Riduze – ciepła historia o przyjęciu przez pająki, dżdżownice, pszczoły itd na wspólne leśne podwórko nowego mieszkańca - niezdarnego żołędziowego ludka. Dzieci i młodzież obejrzeli także Po cichutku, film o małej dziewczynce, która brak ciepła ze strony rodziców rekompensuje sobie ucieczką do lasu i nawiązaniem bliskich relacji z małą rybką, ziarnkami fasolki i dzikim psem oraz baśń filmową na podstawie powieści dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka Król Maciuś z 1958 roku, ukazującą w perypetiach dziesięcioletniego króla mechanizm sprawowania władzy.
Na gali festiwalu po ogłoszeniu werdyktu jury i laureata nagrody publiczności wyświetlono 10 minutowy film pt. "Białowieża naszych marzeń", zrealizowany przez dzieci i młodzież z Białowieży pod kierunkiem Ali Szulc podczas letnich warsztatów organizowanych wspólnie przez nas i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę". Po nim widzowie obejrzeli film Andrzeja Wajdy pt. Korczak.
ORGANIZATOR GŁÓWNY: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, ORGANIZATOR LOKALNY: Uniwersytet Powszechny w Teremiskach/ Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, PARTNER: Białowieski Ośrodek Kultury, PATRONAT MEDIALNY: Miasto Dzieci, GoGaga.pl, Radio Merkury 

 

Konkurs na recenzję

fotka ewyWidzowie festiwalu jak co roku mogli wziąć udział w konkursie na recenzję filmową. W 2012 roku z naszego regionu konkurs wygrała dziewięcioletnia Ewa Iwaniuk, uczennica III klasy ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Hajnówki. Ewa, której największą pasją jest śpiewanie oraz taniec, w swojej recenzji filmu Po cichutku pokazała też świetne spojrzenie krytyczne i dobre pióro. Ewa lubi też czytać książki i rysować. Często chodzi na basen oraz uczęszcza na wiele zajęć dodatkowych, jest pomysłowa, energiczna i nigdy się nie nudzi. Lubi filmy przygodowe, a także komedie, filmy familijne oraz animowane, które najczęściej ogląda z rodziną. W nagrodę za wygranie konkursu Ewa pojechałana 30. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, największą imprezę filmową dla młodej widowni w Polsce i jedną z największych w Europie, która odbyła się się w Poznaniu w dniach od 2 do 9 grudnia 2012 roku. Ewa zasiadła tam wraz z dziećmi z innych miejsc Polski w dziecięcym jury.

Głównym organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka z Poznania  prowadzące Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, czyli najstarszą i największą imprezę filmową dla dzieci i młodzieży w naszym kraju. „Walizkowa” wersja Festiwalu podobnie jak „macierzysty” Festiwal w Poznaniu pokazuje filmy dla dzieci i młodzieży nieznane dotąd szerokiej widowni, o niekwestionowanych walorach edukacyjnych i artystycznych, niepodlegające rynkowym schematom. Są wśród nich produkcje rodzime, europejskie, a także pochodzące z innych krajów świata, również i tych rzadko reprezentowanych na polskich ekranach. Program Festiwalu tworzą filmy wybrane spośród filmów nagrodzonych i cieszących się uznaniem krytyki oraz powodzeniem wśród widzów, opowiadające o świecie z perspektywy różnych kultur i konwencji artystycznych.

Program Wędrujące Ale Kino! 2012

11.10.2012 czwartek                

09:30     ZESTAW ANIMACJI przedszkola, zerówki, 45'                      

10:30     PO CICHUTKU, od 7 lat, konkurs, 77'                     

12:00     LEKCJE MARZEŃ, od 12 lat, konkurs, 105'               

12.10.2012 piątek                               

08:00     NOCTURNA, od 7 lat, konkurs, 88'            

10:00     KRÓL MACIUŚ I, od 7 lat, poza konkursem, 90'                   

12:00     ZŁOTA PIŁKA, od 10 lat, 90' poza konkursem                     

13.10.2012  sobota                              

16.30     GALA FESTIWALU – film Andrzeja Wajdy KORCZAK, od 13 l.

OPIS FILMÓW:

Po cichutku, Belgia, Francja 2011, 77’,reż. Olivier Ringer, od 8 lat

Niezwykły film o całkiem zwykłej, małej dziewczynce, której wydawało się, że jest niewidzialna dla swoich rodziców i by się o tym przekonać, postanowiła zniknąć. Tak zaczyna się historia, która mogła zakończyć się źle, a zamienia się w niezwykłą, pełną przygód, wspaniałą podróż w świat nie tylko marzeń.

Nocturna, Francja, Hiszpania 2007, 88', reż. A. Garcia, V. Moldanado, od 8 lat

Historia małego Tima, który mimo strachu przed ciemnością uwielbia oglądać gwiazdy. Pewnej nocy chłopiec odkrywa, że jedna z jego ulubionych gwiazd gaśnie, zaniepokojony tym zniknięciem, wspólnie ze strażnikiem spokojnych snów dzieci – Pasterzem Kotów wyrusza w niezwykłą i tajemniczą podróż po nocnym świecie. Oswaja swój strach i poznaje zupełnie inną przestrzeń niż ta, którą widzimy za dnia.

Król Maciuś I
reż. Wanda Jakubowska, Polska 1958, 90', b.o.

Baśń żartobliwie ukazująca w perypetiach dziesięcioletniego króla mechanizm sprawowania władzy. Po śmierci ojca rządy w bajkowym państwie obejmuje dziesięcioletni Maciuś. Równie szlachetne co naiwne reformy, jakie wprowadza, i sposób sprawowania władzy doprowadzają do ogromnego zamieszania, lecz lud ratuje go przed zesłaniem na bezludną wyspę, jak to miało miejsce w książce… Baśń filmowa na podstawie powieści dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka.

Lekcje marzeń, reż. Sebastian Grobler, Niemcy 2011, 105’, od 12 lat

Jest rok 1874. Młody, pełen pasji pedagog Konrad Koch, zostaje zatrudniony w pruskiej szkole dla chłopców. Aby tchnąć życie w swoją nieco zmurszałą placówkę, postępowy dyrektor von Merfeld, zatrudnia młodego pedagoga jako jednego z pierwszych nauczycieli angielskiego. Szybko okazuje się, jak bardzo jest potrzebny uczniom, których cała wiedza o Anglii bazuje na stereotypach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Porównywane ze Stowarzyszeniem Umarłych Poetów dzieło pokazuje pełen surowości, konserwatywny świat XIX-wiecznej pruskiej szkoły, w której wszelkie próby reform były blokowane i nietolerowane.

Korczak,reż. Andrzej Wajda, Polska 1990, 113', 

To biograficzna opowieść o doktorze Januszu Korczaku, polskim pedagogu żydowskiego pochodzenia. Historia człowieka rozczarowanego przejawami antysemityzmu, poświęcającemu się całkowicie pracy wychowawczej. Gdy wybucha wojna pełni funkcję lekarza wojskowego, po kapitulacji Warszawy wraca do sierocińca i trwa przy „swych” dzieciach do końca. Film wyróżniony m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Cannes.

Zestaw animacji dla najmłodszych (przedszkola i zerówki), Czas trwania: 45 min.

Hip hip i hurra. Smacznego Adelko, Polska 2011, 13 min.

Film o przygodach duetu detektywów Hip-Hipa i Hurry. Rozwiązując różne zagadki poznają prawdy przyrodniczej na przykład: jak powstają chmury, wiatr, tęcza, skąd się biorą dzieci etc. Jednocześnie na boku rozgrywa się romans między Hipem, a jego sąsiadką żyrafą Różą.

Jak kąpią się szmatki / How the shammies bathed, Łotwa 2010 7’, reż. Edmunds Jansons

Szmatki o imionach Mitenka, Jasiek, Chustek i Skarpeta postanawiają sprawdzić niepokojące odgłosy kapania. Jedna za drugą wspinają się więc po schodach do łazienki, gdzie spotykają Potwora, mieszkającego za drzwiami i zapoznają się z Pluskającą Wodą.

Pikle w tarapatach / Pickels in a pickle, reż. Steffen Schaeffler, Niemcy 2011, 9 ‘

Pickles bawi się przepustem wodnym na sadzawce. Niechcący otwiera go tak szeroko, że cała woda wylewa się ze zbiornika. Jak na złość jego koledzy planowali popływać w stawie następnego dnia. Pickles musi sprawić, żeby woda wróciła na swoje miejsce. Niech się dzieje co chce!

Żołędziowy ludek / Acorn Boy, reż. Dace Riduze, Łotwa 2010, 10’

Historia niezdarnego Żołędziowego Ludka i jego przyjaciół, która rozgrywa się w lesie. Czyż nie robiliśmy wszyscy zwierzątek z żołędzi? Żołędziowy Ludek wraz z przyjaciółmi przeżywają niezwykłe przygody. Spotykają małe pajączki, mrówki, pszczoły i wiele innych stworzonek...

ORGANIZATOR GŁÓWNY: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

ORGANIZATOR LOKALNY: Uniwersytet Powszechny w Teremiskach/ Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, PARTNER: Białowieski Ośrodek Kultury

PATRONAT MEDIALNY: Miasto Dzieci, GoGaga.pl, Radio Merkury

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 15 gości