ALE KINO 2011

 
projekcja dla przedszkolakow
Projekcja dla przedszkolaków w Kinie Żubr w Białowieży. Fot. K. Winiarska
1 października 2011 zakończyła się w Białowieży i Teremiskach druga edycja Festiwalu Filmów Młodego widza „Wędrujące Ale Kino”. Główną nagrodę Wędrujące Koziołeczki dziecięce jury przyznało indonezyjskiemu filmowi „Garuda w moim sercu” w reżyserii Ifa Isfansych, zaś nagrodę publiczności otrzymał cykl animacji „Bajki i baśnie polskie” ze Studia Filmów Animowanych w Poznaniu, wygrywając ledwie o włos z francuskim „Sekretem Eleonory” Dominique Monfery. Festiwal gościł na Podlasiu dzięki współpracy poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka oraz Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia prowadzącej Uniwersytet Powszechny w Teremiskach.
ale kino4
Dzieci biegna na film! Fot. K. Winiarska

Festiwal odbywał się w dniach 29 września - 1 października na Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach oraz w sali kina Żubr w Białowieży. W tym czasie blisko 900 osób: dzieci i młodzież oraz ich opiekunów ze szkół i przedszkoli w Białowieży i Hajnówce obejrzało 15 filmów. Podczas warsztatów z Pauliną Wyrt i Sebastianem Kurdelskim dzieci ze szkoły w Białowieży oraz ze szkoły podstawowej nr 2 w Hajnówce stworzyły dwa filmy animowane łączące techniki animacji poklatkowej z fotografowaniem aktora w tak zwanym green boxie, co pozwala w efekcie zobaczyć dzieci poruszające się w baśniowych, narysowanych samodzielnie światach. Pod kierunkiem innego poznańskiego filmowca Łukasza Augustyniaka powstał reportaż o festiwalu przygotowany przez gimnazjalistki z Białowieży Anię Lendę i Anitę Tarasewicz.

ale kino 1
Arnold Dąbrowski wykonuje muzykę na zywo do filmu podczas Gali Festiwalu.

Galę festiwalu uświetniła swoją obecnością pani Bożena Walencik (współautorka m.in. pionierskiego w polskiej kinematografii serialu przyrodniczego „Tętno Pierwotnej Puszczy”), która opowiedziała o swoje pasji, jaką jest fotografia i film oraz odczytała werdykt jury. O idei i historii festiwalu opowiedział reżyser Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, inicjator, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”, odznaczony w 2010 roku medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Po prezentacji filmów powstałych podczas warsztatów odbyła się projekcja filmu "Przygoda w paski" w reż. Aliny Maliszewskiej (1960 r.), do której muzykę wykonał na żywo pianista i kompozytor Arnold Dąbrowski, od lat tworzący muzykę dla Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu oraz wielu eksperymentalnych grup muzycznych.

„Wędrujące Ale Kino!” jest podróżującą wersją międzynarodowego festiwalu organizowanego od ponad 40 lat przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Program Festiwalu tworzą przede wszystkim filmy, które są prezentowane podczas głównej edycji Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu. W festiwalu biorą udział obrazy wybrane spośród filmów nagrodzonych i cieszących się uznaniem krytyki oraz powodzeniem wśród widzów, opowiadające o świecie z perspektywy różnych kultur i konwencji artystycznych.Festiwal WĘDRUJĄCE ALE KINO! jest organizowany we współpracy z funkcjonującymi w terenie organizacjami pozarządowymi, domami kultury czy szkołami. Od dwóch lat Białowieża i Teremiski to jeden z czterech przystanków na trasie wędrującego festiwalu, którego lokalnym organizatorem jest Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia prowadząca w Teremiskach Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego oraz Teatr w stodole, a jej partnerami Białowieski Ośrodek Kultury oraz Zespół-Szkolno - Przedszkolny w Białowieży. Niebawem zostanie wyłoniony wspólny laureat publiczności ze wszystkich miejscowości objętych wędrowaniem Festiwalu. Ta nagroda zostanie wręczona podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu, na który  co roku jedzie zwycięzca konkursu na najlepszą recenzję filmową. 

ewelina szuma1W 2011 roku zwycięzcą konkursu na recenzję została Ewelina Szuma, uczennica klasy III Gimnazjum w Białowieży. Zgodnie z zapowiedzią była członkiem dziecięcego jury 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu w dniach 6-12 grudnia 2011. 

Program Festiwalu tworzą przede wszystkim filmy, które były prezentowane podczas ostatniej edycji Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu, w grudniu 2010 roku. Są to obrazy wybrane spośród filmów nagrodzonych i cieszących się uznaniem krytyki oraz powodzeniem wśród widzów, opowiadające o świecie z perspektywy różnych kultur i konwencji artystycznych. Część filmów to pokazy zorganizowane dla szkół, m.in. filmy wyróżnione przez Jury międzynarodowe: „Sekret Eleonory” w reżyserii Dominque Monfery, za pokazanie, że wiedza to moc, poprzez którą można lepiej zrozumieć świat i film „Nazywam się Kalam”, jak podkreślono w werdykcie - cudownie barwna i zajmująca historia chłopca, który z determinacją zmienia swój los. W programie pokazów otwartych dla wszystkich znajduje się m.in: australijski film o rozterkach aborygeńskiego dziecka „Bran Nue Dae” z 2009 roku, „Przyjaciel wesołego diabła” - kultowy polski film fantsy z 1986 roku, jedna z najważniejszych produkcji kina dziecięcego wszech czasów, który porywa bez efektów specjalnych i skomplikowanych technologii, oraz dla starszych widzów (powyżej 15 lat) głośny film Debry Granic pt. „Do szpiku kości” (USA 2010), zdobywca czterech nominacji do Oscara. Z myślą o widzach najmłodszych został przygotowany sobotni poranek. Pokaz „Baśnie i bajki polskie” obejmuje pięć filmów animowanych: „Kozucha kłamczucha”, „Złota jabłoń”, „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”, „Dar skarbnika” i „Poznańskie koziołki”, wyprodukowane przez TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

 
b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości