ALE KINO 2010

 
ale kino www
Oblężęnie Kina Żubr w Białowieży. Fot. K. Winiarska
Nagrodę główną 1 Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! w Teremiskach i Białowieży otrzymał film Mali rabusie Armandsa Zvirbulisa. Pięcioosobowe jury, złożone z dzieci z białowieskiej szkoły podstawowej, wybrało film Mali rabusie spośród 5 filmów konkursowych.Nagroda Wędrujące Koziołeczki została przyznana podczas uroczystej Gali Festiwalu, która odbyła się 13 września w białowieskim Kinie Żubr.    


Poza nagrodą najważniejszą częścią Gali była prezentacja, powstałych w czasie dwudniowych warsztatów animacji, kilkuminutowych filmów stworzonych przez dzieci. Duch puszczy zrealizowany przez uczniów z klas czwartej, piątej i szóstej Szkoły Podstawowej w Białowieży to opowieść o tym, jak uczniowie z białowieskiej szkoły zwyciężają straszącego ich Ducha pałacu carskiego dzięki pomocy wyczarowanego w Miejscu Mocy z magicznego kamienia ducha żubra. Z kolei Nawiedzony dom, film przygotowany przez uczniów z klas drugiej, trzeciej, czwartej i szóstej ze szkół podstawowych nr 2 i nr 6 z Hajnówki, to zabawna historia miłości gąsienicy do znalezionego w sałacie ślimaka i ich walka z wampirem – Francuzem, który owego ślimaka chce pożreć. Sposobem na panoszącego się po domu wampira okazuje się czosnek wysypany śmiało z torebki przez gąsienicę.
Dodatkowo została pokazana też króciutka animacja o pożeraczach rakiet kosmicznych przygotowana przez maluchy: Tosię Jaworską (3 lata), Szymka Winiarskiego (5 lat) i Bartka Jaworskiego (7 lat) oraz minutowa relacja z meczu Lech Poznań – Argentyna zrealizowana przez kilka osób z grupy organizatorów festiwalu.

Uczennice liceum nr 1 z Hajnówki: Olga Szlachciuk i Joanna Kisielewska zaprezentowały, przygotowany pod kierunkiem Łukasza Augustyniaka, film dokumentalny o festiwalu. Galę uświetnił pokaz oscarowego filmu Piotruś i wilk z beatboxem na żywo.

ruletka www
Przed seansem. Fot. P. Winiarski

Festiwal zorganizowany przez Centrum Sztuki Dziecka z Poznania i nasz Uniwersytet, który oficjalnie otworzył 10 września o godz. 11.00 Przewodniczący Rady Gminy Jan Gwaj, zgromadził dzieci od przedszkolaków do gimnazjalistów z Białowieży i Hajnówki, którzy obejrzeli ponad 30 tytułów - filmy aktorskie i animowane, krótko- i pełnometrażowe oraz wzięli udział w warsztatach.

Wiele filmów na różne sposoby opowiadało o przyjaźni i miłości, między dziećmi, między ludźmi a zwierzętami, w rodzinie. Pierwszego dnia, w Kinie Żubr, dzieci obejrzały urokliwy film o poznawaniu przyrody przez Maxa i Jesse w czasie poszukiwania skrzeku (Żaby i ropuchy) i niezwykle mądry film o grupie dorastającej młodzieży budującej swój kodeks etyczny podczas walki z bandą złodziei (Krokodyle). Starszych wciągnął film o miłości i przyjaźni Max Minsky i ja, który dostał nagrodę publiczności wyprzedzając nostalgiczną Podróż Teo o meksykańskim chłopcu zagubionym na pustkowiu. Wydarzeniem dnia była projekcja trzymającego w napięciu filmu Magiczne drzewo o czarodziejskim krześle spełniającym życzenia z udziałem jednego z jej bohaterów – Adasia Szczegóły, którego po projekcji można było zapytać o to, jakim sposobem magiczne krzesło jechało samo na motorze, czy nie bał się zjeżdżać ogromnym tunelem, która scena była najtrudniejsza i jak to jest czuć się prawdziwym aktorem.

warsztaty www
Warsztaty animacji. Fot. K. Winiarska

Równolegle z projekcjami, korzystając z sali szkoły w Białowieży, odbyły się dwugodzinne warsztaty animacji dla dwóch grup dzieci z Białowieży i Hajnówki prowadzone przez instruktorów Paulinę Wyrt, Agnieszkę Krajewską i Kaspra Piaseckiego. Dzieci obejrzały kilka filmów animowanych wykonanych w różnych technikach, a następnie wzięły udział w ćwiczeniach symulacji ruchu za pomocą własnego ciała, jak i z użyciem papierowych postaci. W atmosferze burzy mózgów powstały scenariusze planowanych filmów i pierwsze szkice scenografii i postaci. Następnego dnia podczas kontynuacji warsztatów, tym razem w domu naszego Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach, grupy wykonały kolorowe makiety scenografii, postacie i rekwizyty. Siedząc w drewnianych kabinach pod kierunkiem instruktorów animowały kolejne sceny mając podgląd wykonanej pracy na ekranach telewizorów.

W tym samym czasie w Kinie Żubr w Białowieży odbyła się druga projekcja Magicznego drzewa oraz spotkanie z Adasiem Szczegółą i kierownikiem produkcji filmu Magdą Gensler. Dzień zakończył, wyświetlany wieczorem w sali działań Uniwersytetu, film Żaby i ropuchy.

Niedzielne projekcje rozpoczął pokaz dla najmłodszej publiczności – zestaw animacji prezentował filmy wykonane w różnych technikach (np. piaskiem na szkle), wśród których znalazły się urokliwe historie o wróżkach, o postaciach uszytych ze szmatek, o problemach małej wrony, której nie wyrosły piórka na pupie oraz plastelinowa historia o przyjaźni bałwanka i zajączka. Ponadto dzieci zobaczyły Tajemnicę kwiatu paproci wykonaną przez Tadeusza Wilkosza w technice lalkarskiej a wieczorem w Teremiskach Małych rabusiów, którzy zostali też powtórnie pokazani w poniedziałek w Kinie Żubr. Historia dwójki rodzeństwa, które postanawia napaść na bank by ratować swoich zadłużonych rodziców zdobyła główną nagrodę festiwalu przyznaną po burzliwych naradach przez dziecięce jury.

sala www
Sala Kina Żubr, fot. K. Winiarska

Rekord publiczności pobił jednak seans dla przedszkolaków, którzy wypełnili salę kinową do ostatniego miejsca. Dzieci obejrzały zestaw filmów animowanych, wśród których znalazły się jedne z najstarszych animacji dla dzieci - pierwszy odcinek serii o Bolku i Lolku pt. Kusza, Reksio Poliglota, prościutki Piesek w kratkę, który najbardziej podbił serca maluchów, ale także filmy artystyczne takie jak Mały western, parodię słynnego gatunku filmowego, w którym autor Witold Giersz po raz pierwszy zastosował technikę rozlewających się plam farby i Przygodę w paski Aliny Maliszewskiej z muzyką Stefana Kisielewskiego.

Popołudniowa projekcja SOS – niespokojne lato, opowieść o przyjaźni dziewczynki z foką wpleciona w historię sensacyjną przemytników narkotyków była przedostatnią projekcją festiwalu. Ostatnia projekcja odbyła się podczas uroczystej Gali Festiwalu, którą otworzył Radek Tomasik z Centrum Sztuki Dziecka z Poznania i Katarzyna Winiarska z naszego Uniwersytetu wspomnieniem Piotra Szpakowicza, mistrza animacji dziecięcej techniką malarską pochodzącego z Białowieży. Poza filmami przygotowanymi na warsztatach obejrzeliśmy film Piotruś i wilk wg. klasycznego utworu Sergiusza Prokofiewa zrealizowany lalkową animacją poklatkową, do którego ścieżkę dźwiękową wykonali na żywo dwaj beatboxerzy, którzy bawili publiczność jeszcze długo po zakończeniu projekcji. Już w czasie Gali została też zapowiedziana następna edycja Wędrującego Ale Kina w przyszłym roku, na którą serdecznie zapraszamy.

 

Festiwal od 28 lat w Poznaniu organizuje Centrum Sztuki Dziecka. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano festiwal objazdowy w trzech miejscach w Polsce, z których jednym z wybranych został Uniwersytet Powszechny w Teremiskach (pozostałe dwa to Czarnków i Biłgoraj), prowadzony przez Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia, która została lokalnym organizatorem festiwalu. Partnerem festiwalu był Białowieski Ośrodek Kultury.  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białowieży. Dziękujemy za pomoc Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Białowieży oraz Urzędowi Gminy Białowieża.

KONKURS NA RECENZJĘ!

Każdy kto widział choćby jeden film Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! mógł wziąć udział w konkursie na recenzję filmową. Nagrodą był udział w 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu w charakterze członka jury dziecięcego. Oznaczało to wyjazd na cały festiwal z opiekunem.

Zobacz zdjęcia z Festiwalu!

 

 

 

 Zobacz program festiwalu

 

 

 

 

 

2.5.9

 

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości