Festiwal Filmowy 2010

 

I dzień, 13 marca 2010

korzenie1

  Bogaty w emocje pierwszy dzień 8 Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie, który nasz Uniwersytet organizuje od pięciu lat po raz pierwszy zgromadził pełną salę widzów.

Ci najmniejsi, szarzy ludzie – oni mogą zmienić ten świat. To idealistycznie brzmiące przesłanie filmu Korzenie. Wizje Wangarii Maathai ma silne praktyczne uzasadnienie w historii, jaka wydarzyła się w Kenii. Tytułowa bohaterka filmu Wangarii Maathai, późniejsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, z troski o masowo niszczone środowisko naturalne i miejsce życia tradycyjnych kenijskich rodzin namawiała kobiety do sadzenia drzew, nie wiedząc że zaprowadzi je to do powstania społecznego ruchu, który w rezultacie wywalczył przemiany demokratyczne w Kenii pod rządami dyktatury. Filmy tak napawające optymizmem, wynikającym z wygranej walki o prawa człowieka, na Festiwalu spotyka się rzadko.

II dzień, 14 marca 2010

Image

Po pierwszym dniu, w czasie którego kolejne filmy prowadziły po różnych zakątkach świata, drugi dzień prezentował filmy z naszego kręgu: polskiego i białoruskiego.

Najnowszy film Wiktora Daszuka, słynnego twórcy dokumentalnego kina białoruskiego, Królestwo zdechłych myszy porusza ogromnie, mimo że odnajdujemy w nim sceny widziane już w innych filmach (np. Płoszczy J. Chaszczewadzkiego). Porusza, bo nie sposób pozostać obojętnym wobec przemocy i manipulacji, ale również dlatego, że jest mocnym oskarżeniem już nie tylko samego dyktatora, ale rzeszy jego sługusów (określenie użyte w filmie) – służb specjalnych, milicji, parlamentarzystów, dziennikarzy, piosenkarzy, którzy dla kariery, pieniędzy czy własnego spokoju współtworzą dyktaturę.

Jako drugi tego dnia wyświetliliśmy polski film studenta reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana Mama, Tata, Bóg i Szatan. Film, co powiedziane wprost, jest poszukiwaniem przez autora własnej tożsamości, próbą zrozumienia rozwiedzionych rodziców, którzy reprezentują skrajnie odmienne poglądy i style życia. Mama, śpiewaczka należąca do rodziny Radia Maryja i tata, antyklerykał, cynik, autor erotycznych powieści typu Życie seksualne papieży, dla którego słowa kocham Cię i wypierdalaj są bliskoznaczne. Znakomity materiał na film,a jednak głównym bohaterem filmu staje się kierujący kamerą autor, próbujący skleić swój popękany obraz świata.

III dzień, 16 marca 2010

Image

Pokazem w Areszcie Śledczym zakończył się we wtorek Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

 

Osadzeni wraz z funkcjonariuszami więziennymi, dwójką licealistów oraz osobami z naszego Uniwersytetu obejrzeli trzy filmy: polski dokument Amerykanin w PRL-u o wizycie amerykańskiego ministra sprawiedliwości Roberta Kennedy'ego i materiałach operacyjnych SB, jakie przy tej okazji powstały; pokazywany już pierwszego dnia festiwalu film B'Tselem. Kamery dla Palestyńczyków oraz niemiecki dokument Rebiya Kadeer – wróg publiczny Nr 1, który zrobił na widzach największe wrażenie. Film opowiada o dramatycznej sytuacji, w jakiej znajduje się muzułmańska mniejszość Ujgurów zamieszkująca północno-wschodnie Chiny i o Rebiyi Kadeer, bizneswomen, która podjęła działania w ich obronie, za co ona i jej rodzina są represjonowani. Z powodu choroby nie dojechał reżyser Piotr Morawski, który miał spotkać się z osadzonymi po projekcji swojego filmu. Obiecane spotkanie odbędzie się w innym terminie.

Image
Plakat festiwalu

Organizatorami Festiwalu byli:
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Społeczny Instytut Filmowy.

Organizator lokalny:
Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach


Patronat medialny festiwalu w Teremiskach:
Gazeta Wyborcza Białystok

Radio Racja
Polskie Radio Białystok

Mecenat:
Open Society InstituteFundusz Inicjatyw Obywatelskich

Mecenat lokalny:
Drukarnia Copy-Right

Kancelaria
Notarialna mgr Stefan Wasiluk
Sklep firmowy "Kleks"

Urząd Gminy Białowieża

Partnerzy:
Ambasada Królestwa Niderlandów
Ambasada Kanady
Instytut Francuski
Canal +
Credit Suisse
MAart
Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
Hotel Ibis
Fortima
Open Society Institute Global Drug Policy Program
UNICEF
Visegrad Fund
Czesko-niemiecki Fundusz Współpracy
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Filmoteka Narodowa
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 26 gości