Festiwal Filmowy 2009

Image I dzień festiwalu, 20 marca 2009

W piątek, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce, rozpoczął się pokazem dla uczniów 7. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy przy współudziale Uniwersytetu Powszechnego przyciągnął na projekcje grupę licealistów zainteresowanych tematyką praw człowieka. Obejrzeliśmy film Narzeczone Pustyni, izraelskiej reżyserki Ady Ushpiz. Dotyczył on zjawiska poligamii wśród beduińskich plemion żyjących na terenach Izraela. Film spotkał się z żywą reakcją zebranych uczniów, którzy po projekcji wzięli udział w dyskusji na temat różnic kulturowych oraz istnienia wartości wspólnych dla wszystkich kultur.

 

Image II dzień festiwalu, 21 marca 2009

Trzy filmy w ramach Festiwalu dotyczącego łamania praw człowieka mogli obejrzeć mieszkańcy Teremisek oraz grupa młodzieży zgromadzeni w minioną sobotę w Sali Działań Uniwersytetu Powszechnego. Pierwszym wyświetlonym dokumentem był Pociąg ku świetlanej przyszłości francuskiej reżyserki Severine Vanel. Punktem wyjścia tej historii jest nowo otwarta linia kolejowa Pekin-Lhasa. Autorka pragnie ukazać problem masowej imigracji ludności chińskiej do Tybetu, w wyniku której ludność tybetańska staje się mniejszością etniczną we własnym kraju. Film rosyjskiego reżysera, Aleksieja Wakruszewa o małej osadzie na Czukotce pod tytułem Witamy w Enurmino w zabawny, ale i przejmujący sposób pokazuje surowe realia życia na wiecznej zmarzlinie. Kamera towarzyszy opowieściom miejscowej ludności o zmianach w rzeczywistości ostatnich pokoleń. Świat przodków zderza się z problemami braku perspektyw na poprawę sytuacji codziennej, wszechobecnej nudy i alkoholizmu.Ostatnim dokumentem był Czerwony wyścig  w reżyserii Chao Gan - historia wychowanków chińskiej szkoły mistrzostwa sportowego. Wspaniałe zdjęcia jaskrawo kontrastują z realiami katorżniczego treningu. Surowość żądnych wyniku trenerów oraz ślepa wiara rodzin przyszłych mistrzów olimpijskich w słuszność obranej drogi, jest przyczyną cierpień młodych Chińczyków.

 

Image III dzień festiwalu

W poniedziałek, 23 marca - ostatnia odsłona Festiwalu miała miejsce w Areszcie Śledczym w Hajnówce. Gościem specjalnym była Danuta Kuroń. Godzinną dyskusję na temat realiów życia w czasach PRL-u i dzisiaj wywołała projekcja filmu Ballada o prawdziwym kłamstwie Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Więźniowie mieli okazję porozmawiać także o niewydolności instytucji państwowych w oparciu o film Zabierz mnie stąd Igora Mołodeckiego. Historia chłopca z ADHD, który z braku odpowiedniego wsparcia kończy w więzieniu wywołała dyskusję, w trakcie której ujawniło się wiele różnych punktów widzenia. Podobnie jak w zeszłym roku pokaz filmów cieszył się dużym zainteresowaniem.

Pobierz program Festiwalu

 

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 23 gości