Festiwal Filmowy 2008

Powtarzałem sobie: pamiętaj żebyś nie zaczął nienawidzić. Nienawiść niszczy tego, kto nienawidzi

Jacek Kuroń

Hitami trzeciego w naszej historii Festiwalu Filmowego był film Muzyczna Partyzantka, o młodzieżowych zespołach rockowych na Białorusi, pokazany trzykrotnie film Piotra Morawskiego Zabić w sobie nienawiść oraz nagrodzony świeżo Oscarem za najlepszy dokument Kurs w stronę cienia. Festiwal odbył się w dniach 7 - 10 marca 2008 roku w czterech miejscach: na Uniwersytecie Powszechnym im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, w Ośrodku Promocji Regionu Czerlonka w Hajnówce, w Białowieskim Ośrodku Kultury w Białowieży oraz w Areszcie Śledczym w Hajnówce.


Opis dni festiwalowych:

I Dzień Festiwalu, 7 marca, Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach

Image
Projekcja filmu o Jacku Kuroniu na Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach
W domu Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach już w piątek mieszkańcy wsi Teremiski oraz widzowie przybyli z Białowieży i Hajnówki obejrzeli pierwsze festiwalowe filmy: Zabić w sobie nienawiść, dokument o Jacku Kuroniu i inwigilującym go oficerze SB, oraz Gadzio, film o tym, jak współczesną rzeczywistość w Katowicach widzą przyjaźniący się starszy pan i romski chłopiec.

W czasie przerwy przed kolejnym filmem publiczność kinowa zmieniła się w społeczność rodzinną jedząc, przy wspólnym nakrytym dzierganym obrusem stole, ciasta domowego wypieku. Trzeci pokazany film Dziewczyny z Belfastu pokazywał trudne stosunki panujące między, żyjącymi w izolacji od siebie, społecznościami katolików i protestantów w Belfaście.


II Dzień Festiwalu, 8 marca, Ośrodek Promocji Regionu Czerlonka w Hajnówce

Image
Film Muzyczna partyzantka o młodzieżowych zespołach rockowych na Białorusi, które próbują wywalczyć sobie za pomocą muzyki kawałek wolności, zrobił największe wrażenie na publiczności festiwalowej zdominowanej drugiego dnia Festiwalu przez młodzież.

Film Marii Zmarz-Koczanowicz Dworzec Gdański cofnął nas natomiast 40 lat wstecz do Marca 1968 roku, kiedy na skutek antysemickiej nagonki 15 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia musiało emigrować z Polski z dokumentem pozbawiającym ich polskiego obywatelstwa.

Temat okresu PRL-u kontynuował film Piotra Morawskiego Zabić w sobie nienawiść. Autor filmu zderzył suchą, odhumanizowaną relację pułkownika Jana Lesiaka o technikach inwigilacji, jakie stosował wobec Jacka Kuronia, z relacją Jacka o tym, jak nie poddać się nienawiści wobec swoich prześladowców. Pytanie jaki obraz PRL-u jawi się z filmu i jaki w ogóle obraz PRL-u mają młodzi widzowie stało się osią rozmowy reżysera filmu Piotra Morawskiego z publicznością.

 

III Dzień Festiwalu, 9 marca, Białowieski Ośrodek Kultury w Białowieży

Image
Dyskusja o filmach z Piotrem Skrzypczakiem, działaczem praw człowieka
Trzeci dzień festiwalu zdominowały filmy wywołujące duże emocje.

Bohaterkami filmu Nie można zawinąć żaru w papier w reż. Rithy Panna są młode prostytutki z Kambodży – zmuszone do zarabiania ciałem na przeżycie swoje i swoich rodzin. Pozwalają kamerze zajrzeć do swojego świata, w którym nędza, choroby i ból mieszają się z walką o lepszą przyszłość.

Nagrodzony Oscarem amerykański dokument Alexa Gibneya Kurs do krainy cienia opisuje proces stosowania tortur przez amerykańskich żołnierzy na więźniach podejrzanych o terroryzm pokazując wywiady z żołnierzami zajmującymi się przesłuchaniami więźniów, zapisy procesów sądowych a także zdjęcia i nagrania samych tortur.

Po projekcjach widzowie wzięli udział w dyskusji prowadzonej przez Piotra Skrzypczaka, założyciela Stowarzyszenia Homo Faber i działacza Akademii Obywatelskiej z Lublina.

 

IV Dzień Festiwalu, 10 marca, Areszt Śledczy w Hajnówce

Od wojny w Iraku widzianej oczami amerykańskich żołnierzy (film Operacja Powrót) i pamięci PRL-u (film Zabić w sobie nienawiść) dyskusja z więźniami z Aresztu Śledczego w Hajnówce potoczyła się w stronę współczesności. Widzowie krytykowali sposób zatrzymania polskich żołnierzy oskarżonych o ostrzelanie afgańskiej wioski, odmowę prezydenta Kaczyńskiego przyznania Orła Białego Adamowi Michnikowi, politykę rządu, która doprowadziła do masowej emigracji młodych za pracą.

Obecna na projekcji Danuta Kuroń mówiła o doświadczeniach pracy opozycyjnej Jacka Kuronia w budowaniu systemu demokratycznego zwracając uwagę na trwający latami proces, który po latach dopiero doprowadził do Okrągłego Stołu. Rozwiązanie dzisiejszych problemów, innych od tych, jakie dominowały w XX wieku, też musi zająć wiele lat i jest zadaniem młodego pokolenia, dla którego to wiek XXI jest ich światem. Minęły dwa wieki od rewolucji francuskiej – mówiła Danuta Kuroń – zanim postulaty wolności i równości dla wszystkich stały się niepodważalne (choć nie znaczy, że realizowane!). Teraz, w zglobalizowanym świecie, czas na ugruntowanie się trzeciego hasła rewolucji – braterstwa.

 

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 22 gości