Obóz etno-teremiszczański

Opisywanie przedmiotów z Tomkiem Tichoniukiem
W dniach 17 – 28 września w Teremiskach odbył się obóz Szkoły Działania, akademickiego programu Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach. Studenci pod kierunkiem Katarzyny i Pawła Winiarskich kontynuowali prowadzone od 2008 roku zbieranie materiałów dotyczących historii i kultury wsi Teremiski. Zostały przeprowadzone, nagrane i spisane kolejne wywiady z mieszkańcami dotyczące ich losów oraz zeskanowane kolejne fotografie. Elżbieta Rojek, wieloletnia aktorka Teatru Gardzienice, specjalistka od śpiewu tradycyjnego, z doświadczeniem odkrywania starych pieśni u ludzi ożywiała pamięć muzyczną mieszkanek Teremisek. Nagrywała i opracowała pieśni, których nauczy studentów podczas warsztatów muzycznych w grudniu. Ponadto studenci oczyścili, oznakowali, sfotografowali i opisali w zbudowanej specjalnie do tego celu bazie danych ponad 100 eksponatów pochodzących z teremiszczańkich gospodarstw – dawnych narzędzi rolniczych, sprzętów domowych, tkackich, kowalskich itd. Konsultacji udzielał Tomek Tichoniuk, dyrektor Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Zebrane materiały oraz te zgromadzone wcześniej zostaną udostępnione światu w Wirtualnym Muzeum Teremiszczańskim dostępnym za pośrednictwem internetu.