Warsztaty ze Starym Olsą

Warsztaty tańca ze Starym Olsą na Uniwersytecie Powszechnym. Fot. K. Winiarska
Bretoński taniec z XV wieku Tourdion, rumuński Drumul Draculi, łotewski Pięć białych źrebaków oraz białoruskie Padyspań, Hreczaniki, Wierabije, Matlot to tylko niektóre z ponad 20 tańców jakich uczył zespół Stary Olsa grupę młodzieży z
Kronik Podlaskich, która jak co miesiąc spotkała się w weekend w Teremiskach wraz z grupką młodzieży białowieskiej biorącej udział w warsztatach bębniarskich prowadzonych przez nasz Uniwersytet.
Stary Olsa to kultowy zespół białoruski rekonstruujący i grający muzykę dawną z terenu przede wszystkim Wielkiego Księstwa Litewskiego, ale i całej Europy. Przez trzy dni (21-23 maja) dźwięki archaicznych instrumentów dochodziły z budynku Uniwersytetu, gdzie poza tańcami młodzież uczyła się też pieśni białoruskich: XII- wiecznej ballady Szto j pa moru, XV-wiecznej Pieśnia pra Witauta i XVI-wiecznych Bitwa pad Worszaj i Wajtouna oraz ludowych pieśni Oj siwy koń biażyć, Róża kwietka, Litwin oraz przełożonej z łaciny pieśni biesiadnej z XV wieku U karczmie. Młodzież wykonała te pieśni razem z zespołem podczas ich koncertu w Teatrze w Teremiskach.