Letnik dzieci ze Stowarzyszenia AB-BA

Dzieci na letniku podczas gry edukacyjnej. Fot. Alina WawrzeniukW dniach 17 -22 czerwca w Teremiskach odbył się tygodniowy obóz letni dzieci ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczącej się Języka Białoruskiego AB-BA organizowany we współpracy z naszą Fundacją. Dzieci wzięły udział w szeregu warsztatów twórczych prowadzonych przez wychowawczynię grupy, animatorkę AB-BY Alinę Wawrzeniuk i  animatorkę Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach Katarzynę Winiarską oraz zaproszonych gości. W miejsce, w którym się znalazły wprowadziła dzieci Danuta Kuroń, prezes Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia. Z Aliną Wawrzeniuk dzieci haftowały, śpiewały pieśni żydowskie i polskie (pochodzące z bajek animowanych Bożeny Szroeder z Pogranicza), oglądały filmy i czytały tłumaczone przez nią na białoruski książki. Katarzyna Winiarska poprowadziła terenową grę edukacyjną po Teremiskach dotyczącą lokalnego krajobrazu kultury oraz historii i wielokulturowości regionu, w czasie której dzieci wędrowały po wsi odszukując kolejne elementy, a następnie omawiały je z prowadzącą w Teatrze w stodole będącym ostatnim punktem trasy. Animatorka UP poprowadziła też zajęcia  o książkach, prezentując zarówno różne ich formy i tematy (książki przyrodnicze, o sztuce, naukowe, komiksy, obrazkowe, wiersze itp), jak i zwracając uwagę na różnorodność i jakość graficzną wydań. Terenową grę dopełniły warsztaty z Tamarą Korniluk, w czasie których dzieci upiekły ciasteczkową ulicówkę z odpowiednio wyciętymi szczytami, okiennicami i oknami. Z kolei z Dorotą Sulżyk z Pracowni Sunduk  uczestnicy letnika  uczyli się szyć maskotki i robić biżuterię, z Anną Fionik z zespołu Żemerwa śpiewać i tańczyć Ojrę a z przewodnikiem Mateuszem Szymurą tropili ślady żubrów, jeleni, lisie nory i poznawali roślinność wędrując wokół Teremisek po puszczy. Letnik zakończył niedzielny występ dzieci przed rodzicami.