2002 - 2007
W ciągu pierwszych pięciu lat naszej pracy na Uniwersytecie Powszechnym wykształcenie zdobywała młodzież z całej Polski. Celem pierwszego roku studiów było poznawanie świata – wielości jego problemów i bogactwa różnorodności – oraz poznawanie samego siebie. Pierwszy rok to czas inspiracji, poszukiwań i odkrywania, czas rozwoju całej osoby, a także zdobywania podstawowych umiejętności – samodzielnego uczenia się, planowania, samooceny, wyszukiwania i porządkowania informacji, znajomości języków, nowych technologii, umiejętności współdziałania, dialogu, doświadczenie rzetelnej pracy.

Zajęcia trwały od października do czerwca - młodzież przez dziewięc miesięcy wraz z wychowawcami mieszkała, uczyła się i prowadziła wspólnie dom. Po pierwszym roku część studentów wracała do swych rodzinnych miejscowości, gdzie większość z nich podejmowała pracę często łącząc ją z formalnymi studiami w regionalnej szkole wyższej. Ci studenci, którzy chcieli intensywnie uczyć się dalej, po roku w Teremiskach, jechali do Warszawy, gdzie rozpoczynali studia na warszawskich uczelniach kontynuując równocześnie program Uniwersytetu Powszechnego. 

Aby osiągnąć zamierzone cele opracowaliśmy program składający się z cykli zajęć i wykładów gości, oparty z jednej strony na postulatach nowoczesnej edukacji, z drugiej zaś nawiązujący do sprawdzonych tradycji oświaty niezależnej, przede wszystkim do tradycji uniwersytetów ludowych. Program obejmował również warsztaty, studenckie działania animacyjne, animację życia codziennego.

Pogram skierowany był do pełnoletniej młodzieży, która z powodu złej sytuacji materialnej rodziców, zamieszkiwania w miejscu stagnacji kulturowej ma utrudniony dostęp do kultury i edukacji, a która bardzo chce się uczyć oraz ma zainteresowania społeczne, chce działać, mieć wpływ na to, jaki będzie świat w XXI wieku.

Zobacz listę ponad 100 osób, które nas uczyły

 

Image
Animacja działań lokalnych
Image
Wyprawa rowerowa z Teremisek do Sejn
Image
Wykład inauguracyjny Wawrzyńca Smoczyńskiego
 
b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 32 gości