Spódnica ze wszystkich kwiatów świata - spektakl Joanny Sarneckiej. Fot. Piotr Karczmarczyk6 września Joanna Sarnecka pokazała w Teatrze w Teremiskach spektakl  pt. "Spódnica ze wszystkich kwiatów świata", który zrealizowała w ramach swojego stypendium od Ministra Kultury. Piękny spektakl, w którym reżyserka i zarazem aktorka próbuje zmierzyć się ze stereotypowymi obrazami Cyganów i ich życiem w społeczeństwie powstał z inspiracji wierszem romskiej poetki Papuszy. Romski kontekst kulturowy jest częścią historii, drugi jej filar stanowi historia kobiety w różnych etapach życia, kobiety w procesie zmiany, tej już na zawsze minionej, obecnej oraz przyszłej. Opowieść o kobiecie łączy w sobie bajkę i marzenie, z konkretem codziennej pracy, natury i kultury. Autorka spektaklu: mówi o nim tak: "Ujęły mnie te słowa z wiersza Papuszy: Panie, gdzie jest moja spódnica ze wszystkich kwiatów świata, słowa kobiety wołającej ku minionemu czasowi. Kultura romska, która zawsze wydawała mi się tak bardzo odmienna, daleka, nieczytelna, w jednej chwili stała mi się bliska. Ludzkie doświadczenia bowiem: miłość, tęsknota, ból, samotność - są uniwersalne. Projekt jest próbą opowiedzenia o tym moim odkryciu, o tym spotkaniu, językiem opowieści, tańca, teatru. Mam nadzieję, że efektem będzie przybliżenie ku sobie tych dwóch światów: polskiego i romskiego."

Spektakl "O człowieku, który zwał się NIC" Joanny Sarneckiej. Fot. K. WiniarskaSpektakl jest częścią szerszego projektu Joanny Sarneckiej zatytułowanego "Romski świat w opowieściach", w ramach którego reżyserka wraz z resztą zespołu zaangażowanego w przedstawienie (Marią Wysotą, Jadwigą Drużycką i Maciejem Harną) odwiedzała cygańskie rodziny, uczyła się od Cyganów tańców i rozumienia ich kultury, a sama uczyła cygańskie i polskie dzieci ludowych oberków i polek. Proces ten można było prześledzić po spektaklu oglądając multimedialną wystawę. W ramach  projektu Joanna Sarnecka przygotowała też przedstawienie cygańskie dla dzieci pt. "O człowieku, który zwał się Nikt", które dzień wcześniej pokazała dzieciom z klas I-III ze szkoły podstawowej w Białowieży. Przestawienie było kompilacją trzech cygańskich historii zaczerpniętych ze zbioru Jerzego Ficowskiego "Gałązka z drzewa słońca". Do bajek akompaniował na gitarze i na drumli Maciej Harna, a po bajce dzieci uczyły się jednej piosenki w języku romani, do której same akompaniowały na drewnianych łyżkach (dziękujemy Białowieskiemu Ośrodkowi Kultury za udostępnienie sali).

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizację pokazów dofinansowano ze środków Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

b_250_0_16777215_00_images_Loga_fundacja_logo_sam_jacek_m1.jpgb_250_0_16777215_00_images_Loga_logo_mkidn_mm.jpg