10. Spotkania Teatralne w Teremiskach

Tajniki powstawania Mglistego Billego, zdj. Andrzej SzypulskiZa nami 10. Spotkania Teatralne w Teremiskach. Obejrzeliśmy świetny spektakl "Ony" na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej w wykonaniu zespołu Czytelnia Dramatu z Lublina w reżyserii Daniela Adamczyka o dorastaniu i mierzeniu się z dorosłością, w którym młodzież mogła odnaleźć pytania, które nurtują każdego w momencie wychodzenia z dzieciństwa, a dorośli - zobaczyć siebie w krzywym zwierciadle obnażającym sztuczki stosowane przez nas wobec dzieci, innych dorosłych i samych siebie.  W spektaklu "Mgisty Billy" Teatru Figur z Krakowa w reżyserii Mateusza Przyłęckiego na podstawie komiksu  Guillaume’a Bianco, młodsze dzieci stanęły oko w oko z problemem śmierci, potraktowanym poważnie - stawiającym dziecko wobec problemu odpowiedzialności, lęku i jego oswajania. Po spektaklu wykonanym w technice cieni, artyści zaprosili widzów na scene i zdradzali tajniki swojego warsztatu - można było samemu ożywić Billego, pobiegać szczęką za kotem czy wywołać duchy tabliczką literową. Spotkaniom jak zawsze towarzyszyły warsztaty z artystami. Starsza grupa dwa dni pracowała pod kierunkiem reżysera i aktora Daniela Adamczyka z Czytelni Dramatu, a młodsze dzieci razem z plastyczką Teatru Figur Allą Maslovskayą tworzyły swoje lalki cieniowe i krótkie etiudy.

Zobacz zdjęcia

Spotkania sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

loga%202015%20z%20UM.jpg