Upamiętnienie Zagłady Żydów z Białowieży

b_250_0_16777215_00_images_plakatWEB.png11 sierpnia o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy do Białowieży na uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci Żydów z Białowieży zamorodwanych podczas Zagłady, na które przyjadą potomkowie żydowskich mieszkańców Białowieży z USA i Izraela.  Modlitwę poprowadzi kantor Symcha Keller.

Uroczystość odbędzie się w Miejscu Pamięci w dawnej żwirowni koło Podolan, niedaleko Ośrodka Edukacji Leśnej Jagielońskie w Białowieży (mapa dojazdu), miejscu egzekucji 77 mężczyzn i chłopców żydowskich z Białowieży 10 sierpnia 1941 roku. 

 O godz. 19.00 zapraszamy też do Teatru w Teremiskach na pokaz spektaklu granego przez młodzież z Białowieży i okolicy „Sąsiedzi, których nie ma", w reżyserii Joanny Troc, w którym młodzi ludzie opowiadają historie o żydowskich sąsiadach, które przekazali Katarzynie Winiarskiej najstarsi mieszkańcy.
Konieczna jest rezerwacja miejsc na spektaklu! ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

 UWAGA:
MIESZKAŃCÓW BIAŁOWIEŻY zapraszamy też dzień wcześniej, 10 sierpnia o godz. 17.00 na spotkanie i rozmowy z potomkami białowieskich Żydów do Stacja Białowieża Pałac, ul. Kolejowa 1.

 Projekt realizowany jest ze środków Forum Dialogu, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia oraz zbiórki publicznej, która cały czas trwa. Jesteśmy wdzięczni za każdą kwotę:
https://pomagam.pl/bialowieza

 Można również wesprzeć nas wpłatą bezpośrednio na nasze konto: PKO SA 03 1240 5279 1111 0010 5146 6430 z dopiskiem „Upamiętnienie Żydów w Białowieży".

 log

 

Zapraszamy też do Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży: www.jewish-bialowieza.pl

 

---------------------------------------------------


Więcej informacji:

Minęło 77 lat odkąd żydowscy mieszkańcy Białowieży zniknęli z miejscowości. Na ponad 70 lat zaległa po nich cisza. Od kilku lat Katarzyna Winiarska z Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia stara się pamięć o nich przywracać wspólnie z najstarszymi mieszkańcami, którzy przechowali swoich żydowskich kolegów i sąsiadów w pamięci, wspólnie z młodzieżą i dziećmi, którzy opowiadają o nich w spektaklu „Sąsiedzi, których nie ma”, za pomocą strony Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży (www.jewish-bialowieza.pl), na której można przeczytać o ich losach, a także dzięki odnalezieniu potomków rodzin żydowskich, które przeżyły.
Nadszedł czas, żeby upamiętnić życie i śmierć białowieskich Żydów fizycznym znakiem w przestrzeni Białowieży – pomnikiem i tablicą.
Żwirownia koło Podolan w Białowieży to największe miejsce straceń z okresu okupacji niemieckiej (1941-1944) w okolicy Białowieży. Niemcy dokonali tutaj w latach 1941-1943 mordu na 486 osobach różnych narodowości i religii z Białowieży i okolicy. Upamiętnia ich monument w postaci orła oraz krzyże prawosławny i katolicki. 11 sierpnia uzupełnimy istniejące założenie pomnikowe o pomnik poświęcony pamięci Żydów z Białowieży.

W tym samym miejscu bowiem w dniu 10 sierpnia 1941 roku niemiecki batalion 322 rozstrzelał 77 mężczyzn i chłopców żydowskich w wieku od 16 do 45 lat, wyselekcjonowanych spośród aresztowanej dzień wcześniej żydowskiej społeczności Białowieży. Kobiety, dzieci i starszych mężczyzn wywieziono do gett w Kobryniu i Prużanie. Osoby pozostałe w Kobryniu zginęły w przeprowadzonych przez Niemców egzekucjach masowych w okolicach Kobrynia, zwłaszcza w Bronej Górze 27 lipca 1942; osoby przetransportowane do Prużany deportowano na przełomie stycznia i lutego 1943 roku do Auschwitz, gdzie zostały zamordowane w komorach gazowych.

Przeżyło kilka osób, w tym odnaleziony w USA przez Katarzynę Winiarską David Waldshan, którego żona, dzieci i wnuki przyjadą na uroczystość odsłonięcia pomnika (David ze względu na stan zdrowia nie może przyjechać). Na uroczystość przyjedzie w sumie blisko 30 osób potomków białowieskich rodzin, które wyemigrowały przed wojną do Palestyny i USA: Lerenkindów, Feldbaumów, Krugmanów, Galpernów i Reinesów.

Na głównej ulicy Białowieży, Stoczku, gdzie przed wojną mieszkała większość białowieskich Żydów, stanie też tablica informacyjna przybliżająca życie tej społeczności.
Dzień przed uroczystością odbędzie się spotkanie potomków żydowskich rodzin Białowieży z dzisiejszymi mieszkańcami Białowieży, również z tymi najstarszymi. To dzięki imionom i nazwiskom przechowanym w ich  pamięci możliwe było rozpoczęcie odzyskiwania informacji o Żydach w Białowieży.
Wieczorem w Teatrze w Teremiskach odbędzie się też pokaz spektaklu granego przez młodzież z Białowieży i okolicy „Sąsiedzi, których nie ma” w reżyserii Joanny Troc, w którym młodzi ludzie opowiadają historie o żydowskich sąsiadach, które przekazali Katarzynie Winiarskiej najstarsi mieszkańcy.


Udało nam się zdobyć część środków do realizacji projektu od Forum Dialogu i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, którzy współfinansują projekt, jednak sporo nam jeszcze brakuje, zachęcamy więc do współpracy i do wsparcia naszego projektu poprzez wpłatę na nasze konto: PKO SA 03 1240 5279 1111 0010 5146 6430  z dopiskiem „Upamiętnienie Żydów w Białowieży” lub szybką wpłatę poprzez https://pomagam.pl/bialowieza

  Będziemy też wdzięczni zazachęcanie innych do wpłat i udostępnianie w mediach społecznościowych naszej zbiórki https://pomagam.pl/bialowieza

Wierzymy, że stworzenie miejsca dla pamięci o przeszłości, tworzy też przestrzeń do lepszej przyszłości.
Z wyrazami szacunku,
zespół Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia: Danuta Kuroń, Katarzyna Winiarska, Paweł Winiarski

Działanie zainicjowała i organizuje Katarzyna Winiarska,  przez 15 lat mieszkanka Białowieży, animatorka Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, w ramach której od kilku lat bada dzieje Żydów w Białowieży (autorka Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży www.jewish-bialowieza.pl), odnajduje potomków żydowskich rodzin z Białowieży i prowadzi działania edukacyjne w tym zakresie. W 2018 roku za swoje działania na rzecz przywracania pamięci była nominowana do Nagrody Polin.

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości