Straszka pospolita

fot M Strokowski 534530 września w ramach programu Teatr Polska w naszym teatrze odbył się pokaz spektaklu Teatru Coincidentia "Straszka pospolita" poświęcony strachom, lękom i fantazjom.

O ile straszkę pospolitą - popularny gatunek ważki - można spotkać nad jeziorem albo nad rzeką to pospolite strachy występują dosłownie wszędzie. Raz większe, raz mniejsze, u małych i dużych, czające się w dzień i w nocy. Skąd się biorą? Jak działają? Dlaczego i po co się boimy? Odpowiedzi na takie pytania szukali aktorzy na scenie odtwarzając na scenie osobliwe laboratorium strachów i wspólnie odkrywając istotę lęku. To była szalona podróż w głąb ludzkiej głowy, dziwacznych snów, gawęd i bajek na dobranoc, realizowana poprzez kolaż fantazji i teatralnych eksperymentów. Na drodze scenicznych improwizacji, bazując na tekstach naukowych, dramatycznych czy autentycznych, dziecięcych opowieściach artyści unaoczniali mechanizmy strachu, bawiąc się konwencjami i formą.

Za koncepcję i realizację spektaklu odpowiada Grupa Coincidentia czyli aktorzy i performerzy Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, a także muzycy Robert Jurčo i Piotr Chociej, scenografka Małgorzata Tarasewicz – Wosik, kompozytor Jerzy Bielski, choreografka Karolina Garbacik oraz autorka tekstów Anna Andraka.

Po spektaklu odbyły się warsztaty dla dzieci, w czasie których każdy mógł zakląć swój lęk w wizualny obiekt.

fot M Strokowski 5352

Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Pokaz w Teremiskach odbył się w ramach programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TEATR POLSKA to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem programu TEATR POLSKA jest docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach programu TEATR POLSKA od 1 września do 30 listopada 2018 roku w objazd wyruszy 20 teatrów.

www.facebook.com/coincidentia
www.grupacoincidentia.pl

www.teatrpolska.pl

b_250_0_16777215_00_images_2018_logo.TP.jpgb_250_0_16777215_00_images_2018_IT_2018.jpgb_250_0_16777215_00_images_2018_mkidn.jpgLogo%20Grupa%20Coincidentia.jpglogoFundacja%20male.jpg