"Sąsiedzi..." ruszają w jesienną trasę

sasiedzi okno mW ciągu najbliższego miesiąca, nasz spekatkl "Sąsiedzi, których nie ma" będzie można zobaczyć w trzech miejscach w Polsce - Łodzi, Bielsku Podlaskim oraz ponownie w Warszawie. Serdecznie zapraszamy!

25 września (wtorek), godz. 18.00, scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi ul. Tymienieckiego 3
wstęp: bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , +48 506 103 207. W mailu prosimy podać: tytuł spektaklu, datę spektaklu, imię i nazwisko na które ma być dokonana rezerwacja, ilość rezerwowanych miejsc oraz ilość i wiek dzieci. System rezerwacji wejściówek zamykamy po wyczerpaniu limitu miejsc lub o godzinie 18:00 w dniu poprzedzającym wydarzenie.

5 października (piątek), godz. 18.00, Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim podczas V Festiwalu Teatralnego ODE, który odbywać się będzie w dniach 26 września - 5 października w Bielsku, Białymstoku i Hajnówce. Serdecznie zachęcamy do udziału w różnych wydarzeniach festiwalu, który organizuje Joanna Troc, reżyserka naszego spekatklu. Wstęp wolny.

26 października (piątek), godz. 19.00, Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" w Warszawie jako wydarzenie towarzyszące uroczystości wręczania Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” organizowanej od ponad 10 lat przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu”. Wstęp wolny.

"Sąsiedzi, których nie ma" - opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach

To spektakl stworzony przez dzieci i młodzież z Białowieży, który przywołuje pamięć zapomnianej w Białowieży społeczności żydowskiej, mieszkającej tu przed wojną, dom w dom z rodzinami białoruskimi i polskimi, prawosławnymi i katolickimi. Dom w dom, a czasem w tym samym domu, jak fryzjer Abraham Kreszyn, który "postępowy był - jak świniobicie, to do ojca na świeżynkę przychodził", czy jak mała Roszelka Góra, której ojciec, rzeźnik, kupił plac od babci pana Szpakowicza i tam zbudował swój piętrowy, drewniany dom i sklep.

W czasie spektaklu oglądamy, jak na starych fotografiach, kolejne sceny - a to gwarny targ, gdzie chłopi sprzedają jajka i warzywa, a Żydzi bułki i chałę, a to elegancki sklep Samuela Alkona, gdzie materiał na mundury kupowała cała służba leśna. A to znowu szkołę powszechną, w której "dzieci razem się uczyły, nie było podziału". Wszystkie opowiadane przez młodzież historie, o wielkiej miłości Tabacznika i córki Nachmana, o przyjaźni małego Sławka z żydowską dziewczynką, która, choć dziewczynka już nie żyje, sięga aż do dzisiaj, o tym, jak wyglądała synagoga. To opowieści przechowane w pamięci najstarszych mieszkańców dzisiejszej Białowieży, znalezione, nagrane i zapisane przez Katarzynę Winiarską, animatorkę Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, która od trzech lat bada historię Żydów w Białowieży. Po stworzeniu Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży: www.jewish-bialowieza.pl, i szeregu działań warsztatowych z dziećmi, spektakl jest kolejnym etapem przywracania Białowieży zapomnianego kawałka jej historii. Scenariusz z wybranych fragmentów opowieści ułożyła Joanna Troc, aktorka i reżyserka, która również wyreżyserowała cały spektakl. Spektakl "Sąsiedzi, których nie ma" miał premierę 1 maja 2017 w Teatrze w Teremiskach, a potem pokazywany był w Białowieży, Białymstoku, Orli i Warszawie. Odwiedzając kolejne miejsca, ale i wracając co i raz na scenę białowieską, mamy nadzieję, że spektakl czyni sąsiadów, których już nie ma, choć na chwilę obecnymi...

Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Joanna Troc
Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści: Katarzyna Winiarska
Aranżacja muzyczna: Ewa Kot
Przygotowanie wokalne: Elżbieta Rojek
Pracownia scenograficzna i światła - Paweł Winiarski

Występują: Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Ewa Kot, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Maria Tarasiuk, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik.

Spektakl zrealizowała Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i środków własnych.

Fot. Artur Rusek

Zapraszamy na stronę Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży: www.jewish-bialowieza.pl