11.Spotkania Teatralne w Teremiskach

stodoa nowa MSerdecznie zapraszamy na 11. Spotkania Teatralne w Teremiskach! W dniach 30 kwietnia- 2 maja będzie można obejrzeć spektakl lalkarski  "Happy bones" Teatru Matita ze Słowenii, który w Polsce gości dopiero po raz drugi, wziąć udział w premierze przedstawienia "Sąsiedzi, których nie ma - opowieści mieszkańców Białowieży o żydowskich sąsiadach" oraz posłuchać koncertu Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek "JEDEN / WIELE” Podlaskie i języki jego świątyń. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Teatrze w stodole w Teremiskach koło Białowieży, wstęp wolny!

Szczegółowy program:

30 kwietnia, godz. 19.00

TEATR MATITA: Happy bones/ Szczęśliwe kości

Kolekcja kości zebranych z różnych części świata, mała trumna i marionetka pandy. Aktor - animator, Matija Solce jak wesoły alchemik sprawia, że ​​postacie, emocje i wydarzenia wyskakują z martwych przedmiotów. Proste kości, bez użycia jednego słowa, opowiadają historie o samotności. Kto rzeczywiście jest animatorem a kto marionetką? Kto umarł a kto żyje? Teatr przedmiotu w swojej najbardziej surowej formie pokazuje swoje nieskończone możliwości. Łamanie konwencji, ironia czarnej komedii, co sekunda zmieniające perspektywę widza, zaskakują i wywołują nasz śmiech. Dopóki nie zrozumiemy, że jesteśmy tylko częścią większej gry. Gry o śmierć. Muzykalność spektaklu, która jest specjalnością Matiji Solce, sprawia, że spektakl, choć bez słów, jest zrozumiały dla każdego.

Spektakl dla starszych dzieci lub dzieci z poczuciem czarnego humoru

Występuje: Matija Solce

Reżyseria: Vida Bren Cerkvenik, Matija Solce

Matija Solce - aktor, lalkarz i muzyk pochodzący ze Słowenii. Twórca Teatru "Matita", swoje spektakle prezentuje na całym świeci podczas wielu międzynarodowych festiwali (m.in. w Rosji, Japonii, Ekwadorze, Australii, czy Meksyku). Prowadzi coroczne uliczne warsztaty teatralne (PUF Festiwal) oraz międzynarodowy Festiwal Histeria, który odbywa się w środku lasu na Istrii, pracuje też jako reżyser w wielu teatrach. Jest członkiem zespołów folkowych gdzie gra na akordeonie, flecie i darbuce, liderem zespołu "Fekete Seretlek" oraz członkiem międzynarodowej grupy "Ethno in Transit"). Obecnie na studiach doktoranckich w Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU). http://www.teatromatita.com/

1 maja, godz. 19.00

"Sąsiedzi, których nie ma" - opowieści mieszkańców Białowieży Premiera spektaklu opartego na opowieściach najstarszych mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach i wspólnym życiu przed wojną.

Spektakl realizowany w ramach działań naszej Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży "Wiejskaja dziatwa", przygotowały wspólnie Joanna Troc, reżyserka i aktorka z Teatru Czrevo, która przygotowała adaptację i inscenizację oraz wyreżyserowa spektakl oraz Katarzyna Winiarska, twórczyni Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży, która zebrała opowiadane historie, czuwała nad merytoryczną stroną spektaklu i objaśniała młodym tamten przedwojenny świat. Żydowskich piosenek w jidysz i po hebrajsku uczyła Elżbieta Rojek.

"Sąsiedzi, których nie ma" to piąty już spektakl tej grupy pod kierunkiem Joanny Troc. Pierwszy, który mierzy się z poważnym temat - zapomnianym kawałkiem historii Białowieży. Mamy nadzieję, że może uda mu się ten kawałek przywrócić lokalnej pamięci.

"Sąsiedzi, których nie ma"
na podstawie opowieści mieszkańców Białowieży
Adaptacja, inscenizacja i reżyseria - Joanna Troc
Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści  - Katarzyna Winiarska
Aranżacja muzyczna- Nika Jurczuk
Przygotowanie wokalne - Elżbieta Rojek
Pracownia scenograficzna - Paweł Winiarski

Występują:
Urszula Bajko, Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik.

Zachęcamy do zwiedzania Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży: www.jewish-bialowieza.pl

2 maja, godz. 19.00

Karolina Cicha & Elżbieta Rojek, koncert "JEDEN / WIELE” Podlaskie i języki jego świątyń.

Koncert oparty jest o pieśni sakralne związane z różnymi religiami występującymi na Podlasiu, gdzie od wieków mieszkali i mieli swoje świątynie i sanktuaria prawosławni, staroobrzędowcy, katolicy, żydzi i muzułmanie. Niektóre religie wytworzyły bogate tradycje muzyczne (wielogłosowe pieśni prawosławia czy klezmerskie skale śpiewów szabasowych), inne (tatarski islam) mają swoje tradycje w melodycznej recytacji świętej Księgi, jeszcze inne nagromadziły przez wieki różnorodne style muzyczne (katolicyzm: od śpiewów gregoriańskich poprzez muzykę klasyczną, po gospel).

Koncert to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny, bliski rytuału, żywiołowy program. Należy się zatem spodziewać raczej muzyki pełnej energii, muzyki ekstatycznej i epifanicznej niż świątobliwych pień w dewocyjnym stylu. Muzykę dopełni tu mozaika języków sakralnych: m.in staro-cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski i polski.

Wybór tekstów koncertu skoncentrowany jest na afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności. Artystki wychodzą z założenia, iż muzyka jest językiem, który jest w stanie porozumieć ludzi ponad różnicami doktryn.

Karolina Cicha – głos, akordeon, bębny rytualne, klawisze, sampler, perkusjonalia

Elżbieta Rojek – głos, taniec, harmonium, diabelskie skrzypce, instrumentarium odpustowe

Część pracy nad koncertem odbywała się w naszym Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Teatrze w Teremiskach, Teremiski 30, koło Białowieży, wstęp wolny!

Spotkania Teatralne w Teremiskach współfinansowane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

logoFundacja%20male.jpgurzad%20logo%20m.jpg